Rozšíření EET bude pro většinu řemeslníků komplikace, ukazuje průzkum

16. září 2019·Zprávy·Lukáš Vaněk

Zavedení další vlny elektronické evidence tržeb představuje pro více než polovinu oslovených řemeslníků, elektrikářů či kadeřníků komplikaci, se kterou si nevědí rady. Vyplývá to z průzkumu poskytovatele platebních systémů Dotykačka. Někteří respondenti se svěřili, že zvažují ukončení pracovní činnosti nebo plánují evidenci tržeb obcházet.

O rozšíření EET na zbývající obory, které jí dosud nepodléhaly, rozhodla sněmovna v pátek. Spadat pod ní budou hlavně řemeslníci, ale třeba i advokáti, účetní, lékaři a taxikáři.

V porovnání s předchozími vlnami nyní narážíme na mnohem výraznější bariéru. Zatímco v gastro provozech se s vydáváním účtenek tak nějak počítá a EET pro mnohé představuje jen formalitu, kterou se relativně snadno naučili plnit, nyní se má evidence tržeb začít vztahovat na profese, kde je praxe zcela odlišná. Například. značná část kadeřnic funguje s nůžkami a papírovým diářem. Obsluha pokladního systému je upřímně děsí,” uvedl výkonný ředitel Dotykačky Petr Menclík.

Podobné je to i u dalších profesí, navíc všeobecná nevole ještě narůstá s vyšším věkem respondentů. “Mluvili jsme s několika instalatéry a elektrikáři na hranici důchodového věku, kteří dokonale rozumí svým oborům, ale zamrzli u tlačítkových telefonů a mají pocit, že i aplikace ve smartphonu bude zcela nad jejich možnosti, tudíž kvůli EET zvažují odchod do důchodu,” dodal Menclík.

Ignorovat EET se podle Menclíka nevyplatí. “Zejména v některých oborech by se mohlo zdát, že evidenci tržeb bude možné obejít nevydáním účtenky. Z porušení zákona ovšem plynou značné sankce a kontroloři se můžou objevit kdekoli. Zrovna minulý týden byli i v Dotykačce,” podotkl.

Rozšíření EET má nastat prvním dnem sedmého měsíce po vyhlášení novely zákona ve sbírce. Vláda předložila poslancům novelu loni v červnu. Její projednávání se prodlužovalo kvůli nesouhlasu opozice a jejím rozsáhlým projevům. Vláda a koaliční strany hájí EET argumenty o narovnání podnikatelského prostředí a o lepším výběru daní. Naopak předseda ODS Petr Fiala již dříve řekl, že pokud jeho strana uspěje ve volbách, evidenci tržeb zruší. Předseda Pirátů Ivan Bartoš oznámil, že pokud Sněmovna přehlasuje Senát, obrátí se Piráti na Ústavní soud.

Zdroj: ČTK

Zprávy - další články

Doporučujeme