Rusko má nový plán na řešení problémů Korejského poloostrova. Je průlomový, slibuje

Rusko vypracovalo nový návrh na zmírnění napětí na Korejském poloostrově, který konzultovalo s Čínou. Novinářům to v pátek v Moskvě řekl náměstek ministra zahraničí Igor Morgulov. Návrh, od něhož si prý Rusko slibuje průlom, už byl představen Američanům a oběma korejským státům.

“Očekáváme, že po schválení dokumentu všemi stranami budeme moci dospět ke skutečnému pokroku v řešení problémů Korejského poloostrova,” citovala Morgulova agentura RIA Novosti. O obsahu ruského plánu ani o reakci Washingtonu, Pchjongjangu a Soulu se ruský diplomat nezmínil.

Moskva podle Morgulova vypracovala seznam kroků, které se částečně již realizují. Od loňska například KLDR dodržuje moratorium na jaderné testy a zkoušky raket dlouhého doletu a Spojené státy a Jižní Korea nepořádají velké vojenské manévry. V důsledku těchto kroků se podle Morgulova situace znatelně stabilizovala.

Svůj nový plán se Moskva snaží prosadit od počátku roku. Pokroku by v souladu s ním mělo být dosaženo nejen ve vojenské, ale i v politické, hospodářské a humanitární oblasti.

Morgulov si v rozhovoru pochvaloval spolupráci s americkými diplomaty, i když názory na urovnání problémů Korejského poloostrova se ne ve všem shodují. “V posledních letech se očividně sblížily,” konstatoval.

Zdroj: ČTK