S financováním terorismu je konec, shodly se desítky zemí

26. dubna 2018·Zprávy·Lukáš Vaněk

Proti financování tzv. Islámského státu a teroristické sítě Al-Káida se na konferenci v Paříži zavázali ministři ze 72 zemí. Konference, kterou svolala francouzská hlava státu Emmanuel Macron, se účastnili nejen vysocí představitelé západních i arabských zemí, ale také 18 mezinárodních organizací.

Výsledkem mítinku je seznam závazků, jehož hlavními body jsou sdílení informací, boj proti anonymitě transakcí či kolektivní řešení problémů zranitelných zemí, napsala agentura AFP. V závěrečné deklaraci se účastníci shodli na potřebě “plně kriminalizovat” financování terorismu skrze efektivní a přiměřené sankce, a to “i při absenci spojitosti s konkrétním teroristickým činem”.

Agentura AP podotýká, že na setkání měly zástupce i země, které se v minulosti navzájem obviňovaly z podporování terorismu. Prezident Macron tak vyzdvihl snahy účastníků dohodnout se na spolupráci v boji proti “společnému nepříteli” a řekl, že v tažení proti IS a Al-Káidě je potřeba “nakročit do nové etapy”. Další setkání zástupců 72 států, které podepsaly společnou deklaraci, bude v příštím roce hostit Austrálie.

Terorismus je potřeba vysušit od kořene; žije z obchodu s bílým masem, s drogami nebo se zbraněmi. Vždy je tam ekonomické pozadí,” řekl Macron.

Pařížské konference se podle AFP účastnilo také na 500 expertů a jejich poznatky naznačují, že boj s terorismem na ekonomické frontě nebude vůbec jednoduchý. V souvislosti s útoky z posledních let se často hovoří o “nízkonákladovém terorismu”, který si vystačí i s malými finančními obnosy. Odhalit klíčové transakce je tak velmi složité, ne-li nemožné.

Znepokojení nad “mikrofinancováním” IS dnes vyjádřil pařížský prokurátor François Molins, když informoval o tom, že ve Francii bylo identifikováno 416 dárců, kteří přispěli na aktivity teroristické sítě.

Atentáty provedené na evropské nebo severoamerické půdě jistě stojí velmi málo peněz,” řekl AFP nejmenovaný zdroj z úřadu francouzského prezidenta. Molins odhaduje, že na organizaci útoku na redakci časopisu Charlie Hebdo v lednu 2015 potřebovali strůjci 25.000 eur (necelých 640.000 Kč) a v případě útoků z 13. listopadu 2015, při nichž zemřelo 130 lidí, mohlo stačit 80.000 eur (dva miliony Kč).

Zdroj: ČTK

Zprávy - další články