Schillerová: Pokud se potvrdí, že Babiš porušil pravidla, začne daňové řízení

31. května 2019·Zprávy·Barbora Pisingerová

Ministryně financí Alena Schillerová. Zdroj: ČTK

Pokud by se v případě dotací pro Agrofert a údajného střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) prokázalo porušení pravidel, finanční správa by musela zahájit příslušné daňové řízení. Takovýto závěr se ale zatím nepotvrdil. Novinářům to v pátek řekla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Serveru Seznam Zprávy Schillerová řekla, že daňové řízení může vést až k rozhodnutí o vrácení dotací. "Máme nástroje, jak tu částku vymoci zpátky. Vždy se toho práva domůžeme," řekla ministryně serveru.

Podle médií dospěl audit Evropské komise k závěru, že Babiš je ve střetu zájmů kvůli přetrvávajícím vazbám na své bývalé podniky. Všechny prověřované evropské dotace, které obdržela skupina Agrofert od února 2017, chce podle médií Brusel vrátit zpět. Babiš tvrdí, že žádné zákony neporušil.

“Pokud by bylo i zjištěno porušení rozpočtové kázně, tak my tady máme příslušné orgány, orgány finanční správy. A ty by musely konat a prostě zahájit příslušné daňové řízení,” řekla. “Ale to je strašně dlouhá cesta. V tuto chvíli my nemáme závěr, který by opodstatňoval takovýto postup,” uvedla. Na dotaz ČTK řekla, že se případných tlaků na finanční správu neobává. Poukázala na to, že finanční správa je řadu let nezávislá na ministerstvu financí.

Ministryně dodala, že její úřad obdržel prozatímní a důvěrný materiál v angličtině. Ve čtvrtek se v informačním systému z Bruselu, ke kterému má přístup omezený okruh úředníků, objevil návrh zhruba o 70 stranách. Obsahuje upozornění, že text je důvěrný a slouží k předběžnému seznámení. Schillerová řekla, že tento materiál neviděla a že se jím zabývají odborníci.

Uvedla také, že ministerstvo financí přestalo požadovat proplacení dotací za Agrofert loni na podzim. “My jsme tenkrát dostali dopis, že bude probíhat audit, že se to bude šetřit, abychom přestali tyto platby certifikovat,” řekla. Politici by podle ní do kauzy neměli zasahovat, konat by měly úřady. “Já sama jako ministryně financí nebudu zasahovat,” poznamenala.

Zdroj: ČTK

Zprávy - další články