Slavia vyhrála v derby na Spartě 3:0 a dál vede ligu

22. září 2019·Zprávy·Lukáš Vaněk

Utkání 10. kola první fotbalové ligy: Sparta Praha – Slavia Praha, 22. září 2019 v Praze. Hráči Slavie se radují z druhého gólu.

Fotbalisté Slavie vyhráli ve šlágru 10. ligového kola v pražském derby na Spartě 3:0. Hosty poslal v 19. minutě do vedení Tomáš Souček z penalty, v 55. minutě si dal vlastní gól Michal Sáček a skóre uzavřel v 89. minutě Lukáš Masopust. Červenobílí dohrávali od 66. minuty bez vyloučeného Josefa Hušbauera, devět minut před koncem dostal červenou kartu i domácí Benjamin Tetteh.

Slavia vyrovnala nejvyšší výhru na Spartě v samostatné historii, o tři góly (4:1) zvítězila na Letné ještě v roce 2008. Obhájce titulu z Edenu neprohrál v devátém soutěžním derby po sobě a dál vede tabulku o tři body před druhou Plzní. Na sedmou Spartou mají červenobílí k dobru už 12 bodů. Slávisté protáhli soutěžní neporazitelnost na 22 soutěžních zápasů, naopak Letenští ztratili body ve třetím z posledních čtyř kol.

Slavia nastoupila s jedinou změnou oproti úternímu úvodnímu zápasu skupiny Ligy mistrů, v němž remizovala 1:1 v Miláně s Interem: v útoku dostal šanci Tecl. Sparta překvapivě nasadila Hanouska, který měl původně kvůli zranění chybět několik týdnů.

Při příchodu hráčů na trávník fanoušci naházeli na trávník stovky plyšáků. Z původního protestu domácích příznivců proti bývalým sparťanům v dresu úřadujících mistrů se nakonec stala zčásti i charitativní akce, neboť plyšová zvířata poslali na hřiště ze svého sektoru i slávisté.

Sparta začala aktivněji, ale jako první zahrozili červenobílí po Coufalově střele těsně vedle v 15. minutě. Za čtyři minuty už slávisté vedli. Rozhodčí Zelinka po zákroku Frýdka na Součka odpískal penaltu a sám faulovaný pokutový kop s přehledem proměnil. Reprezentační záložník skóroval už pošesté za posledních pět derby.

Vzápětí mohl přidat pojistku Olayinka, který ale zblízka minul. Sparta zahrozila až v závěru poločasu, kdy hosty dvakrát podržel gólman Kolář. Ve 39. minutě vyrazil Frýdkovu ránu a v nastavení vyškrábl Haškovu hlavičku.

Tři minuty po pauze vypálil Kanga a těsně minul. V 55. minutě udeřili znovu slávisté a ke gólu jim pomohlo štěstí. Heča nedůrazně vyboxoval tečovaný centr před sebe a míč se po skrumáži dostal k Olayinkovi, jehož střelu mířící mimo branku tečoval pozadím do vlastní sítě ležící Sáček.

V 66. minutě svitla domácím naděje na obrat. Slávista Hušbauer trefil vysokou nohou Tetteha a po druhé žluté kartě byl vyloučen. Domácí útočník se zároveň nacházel v ofsajdu. Sparta si ovšem v přesile počínala zoufale a až v 77. minutě protáhl Koláře střídající Plavšič.

Letenský zmar podtrhl Tetteh, který za ostrý faul na Hovorku dostal rovnou červenou kartu. V 86. minutě mohl snížit Plavšič, ale v úniku napálil pouze Koláře. Naopak v předposlední minutě se dostal do brejku Masopust a přehodil gólmana Heču.