Soud potvrdil trest vrahovi z Doubice: Za vraždu dívky (†14) si odsedí 19 let

Martin Chlouba si za vraždu čtrnáctileté dívky a pokus o vraždu její kamarádky odpyká 19 let vězení. Pražský vrchní soud ve středu zamítl jeho odvolání, kterým se muž domáhal snížení trestu a překvalifikování skutků na zabití a nedbalostní ublížení na zdraví. Chlouba loni obě dívky škrtil v pronajatém domě v Doubici na Děčínsku, starší z nich podle znalců přežila jen náhodou. Verdikt, který muže poslal do věznice se zvýšenou ostrahou, je pravomocný.

Chlouba, který podle expertů netrpí žádnou duševní chorobou ani sexuální deviací, označil uškrcení dívky za nehodu. “Z toho, že jsem je chtěl svázat, nelze dovozovat, že jsem je chtěl i usmrtit,” uvedl ve středečním obsáhlém odvolání. “Nemohl jsem předvídat, že krátkodobým škrcením můžu způsobit smrt,” doplnil.

Soud jeho argumenty smetl ze stolu po netradičně krátké poradě, která trvala necelou čtvrthodinu. “Každé malé dítě ví, že pokud někomu obmotáte provaz kolem krku a škrtíte ho, tak ho prostě uškrtit můžete,” konstatoval předseda senátu Jiří Lněnička, který Chloubu označil za zdatného fabulátora.

“Výpovědi obžalovaného se vyznačují snahou odůvodnit něco, co vlastně ani odůvodnitelné není. Nevysvětlil, proč si do svého domu pozve čtrnáctiletou a šestnáctiletou holku, které tam svazuje a škrtí. Snažit se soudu vsugerovat, že šlo o nějaké erotické hrátky a vlastně to byla legrace, to prostě není možné,” podotkl soudce.

Chlouba napadl dívky narozené v letech 2001 a 2003 loni v noci na 24. září. Starší z kamarádek znal, měl s ní sexuální vztah a soudy ho uznaly vinným i z toho, že si s touto nezletilou dříve pořizoval pornografické snímky a videa. Mladší z dívek do Doubice přijela kvůli koním, které choval.

V danou noc začal muž nejprve škrtit prádelní šňůrou svou známou, a to poté, co ji přivázal k židli bondážní páskou, s čímž dívka souhlasila. Po škrcení ztratila vědomí. “Říkal jsem jí, že ji miluju, a ať je v klidu,” hájil se v dnešním odvolání Chlouba.

Mladší kamarádka ho při jeho počínání přistihla, když se vracela z procházky se psem. Muž ji ochromil elektrickým paralyzérem, který jí přiložil ke krku. Svázanou ji pak několik hodin přesouval do různých částí domu a neúspěšně se ji pokusil omámit léky.

Nakonec si na ni sedl, kolem krku jí obtočil provaz a zvedal jím dívčinu hlavu, dokud se dívka neuškrtila. Její tělo poté schoval ve sklepě pod podlahu. Starší dívku naložil do auta a zraněnou ji vysadil o 20 kilometrů dál v České Kamenici, kde ji našel jiný řidič.

“Ten večer byl plný zmatku, emocí, stresu. Nevěděl jsem, co udělat, a bohužel jsem zareagoval naprosto neadekvátně. Budu si to prostě vyčítat celý život,” řekl Chlouba soudu v závěrečné řeči.

Odvolání, které předtím přednesl mužův právník, však žádnou sebereflexi neobsahovalo. V textu, který byl nezvykle napsaný v ich-formě, Chlouba podrobně rozebíral údajná pochybení krajského soudu i údajné charakterové vady dívky, která přežila.

Uvedl také, že situaci řešil “homicidní agresí” vůči mladší z dívek proto, že chtěl odvést starší z nich do nemocnice a mladší “se intenzivně bránila osamocení v domě”. “Celý večer, jak se vyvíjel, mě znervózňoval. Nevěděl jsem, jak mám nastalou situaci řešit,” napsal.

Soudce Lněnička uvedl, že trest, který Chlouba dostal, rozhodně není příliš přísný, ba naopak spíše nepřiměřeně mírný. Vrchní soud by v tomto případě souhlasil i s uložením trestu výjimečného, tedy nad 20 let. Krajský státní zástupce se však proti rozsudku neodvolal, takže zvýšení trestu ve středu Chloubovi nehrozilo.

Pozůstalým musí Chlouba podle rozsudku uhradit celkem 2,1 milionu korun za způsobenou nemajetkovou újmu. Přes 630 tisíc má navíc zaplatit ještě ministerstvu spravedlnosti a zdravotní pojišťovně.

Znalci dříve uvedli, že Chlouba je emočně labilní, nevyzrálý a nemá dostatek empatie. Trápí ho prý nenaplněné ambice, jelikož profesně a partnersky selhával ve všech základních životních oblastech. Motivem vraždy byla podle expertů zřejmě snaha vyřešit vleklou stresovou situaci, na kterou zareagoval zkratem.

Zdroj: ČTK

Galerie