Soud s Rathem byl kvůli námitkám podjatosti odročen na neurčito

Krajský soud v Praze ve čtvrtek přerušil jednání v korupční kauze kolem bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha, která se týká zmanipulovaných zakázek.

Nejprve chce vyřešit námitky podjatosti soudce Roberta Pacovského a trestního senátu, který vede. Námitky podal Rath a téměř všichni advokáti. Proti rozhodnutí o námitkách ještě bude možné podat stížnost, kterou by případně řešil pražský vrchní soud. Dá se tak očekávat, že se proces zastaví na několik měsíců.

Rath tvrdí, že Pacovský o jeho kauze nemůže rozhodovat nestranně a chce dosáhnout výměny soudce. Podle něj čelí soudce politickému tlaku, aby ho znovu odsoudil. Dalšími důvody, proč by senát neměl případ řešit, pak soud zahrnula většina advokátů, kteří se kauzou zabývají.

Pacovský po zhruba hodinové poradě uvedl, že nejprve senát rozhodne o námitkách. Předpokládá, že pak proti rozhodnutí budou podány stížnosti, kterými se bude zabývat pražský vrchní soud. V řešení kauzy chce pokračovat, až toto kolečko skončí a sporná otázka bude vyřešena.

Jako první podal námitku na podjatost předsedy trestního senátu Rath, který jí pak zhruba 12 hodin zdůvodňoval. “Neřekl bych, že jsem spokojený, ale musím vyjádřit alespoň respekt k tomu, že soud uznal, že námitky jsou tak vážné a tak zásadní, že už je neudržitelné vůči spravedlnosti procesu, vůči veřejnosti a vůči nadřízeným soudům, aby tento senát učinil jakékoliv rozhodnutí do doby, než bude jisté, jestli naplnil podmínky podjatosti, nebo nenaplnil,” řekl novinářům Rath.

K námitkám se nepřidal pouze advokát podnikatelky Ivany Salačové, která v kauze vystupuje jako spolupracující obviněná. V původním procesu dostala podmínku. “Není v jejím zájmu, abych se k těm námitkám připojoval,” řekl ČTK Vojtěch Veverka. Salačová podle něj nemůže dostat horší trest a v jeho zájmu je, aby proces skončil co nejdříve. S postupem soudu ale souhlasí. “Jinak by se mohlo stát, že bychom tady seděli hodiny a hodiny zbytečně, pokud by soud rozhodl o tom vyloučení,” dodal.

Zdroj: ČTK