Soud zamítl odvolání studentky. Kvůli údajnému zákazu hidžábu žádala odškodné a omluvu

Soud dnes zamítl odvolání somálské dívky, která se žalobou domáhala po střední zdravotnické škole omluvy a 60.000 korun za údajný zákaz nošení hidžábu. Rozhodnutí je pravomocné. Podle odvolacího senátu je v sekulárním Česku nutno chránit právo být bez vyznání stejně jako právo náboženství mít.

“Podle našeho názoru žalobkyně na užívání šátku jako projevu náboženského přesvědčení na půdě školy, která musí zůstat neutrálním prostředím, právo nemá,” konstatoval soudce Jan Klášterka. Hidžáb je muslimský šátek, kterým si žena zahaluje vlasy, krk a ramena.

Soudce dodal, že nepovolení výjimky ze školního řádu není diskriminací na základě náboženského vyznání. “Opakem diskriminace je stejný přístup ke všem. Žalobkyně se vlastně domáhá ochrany své pozitivní diskriminace,” podotkl.

Právní zástupkyně dívky Radka Korbelová Dohnalová řekla novinářům, že zváží další právní kroky. “Jsem ráda, že se soud nevyhnul té zásadní otázce, ale jeho závěr rozhodně nesdílím,” uvedla. V úvahu tak připadá dovolání cizinky k Nejvyššímu soudu.

Ayan Jamaal Ahmednuurová tvrdí, že pražskou Střední zdravotnickou školu opustila poté, co ji ředitelka při zahájení školního roku v září 2013 vyzvala, aby si sundala hidžáb i na teoretickou výuku. Původně prý přitom byly domluvené na tom, že šátek bude odkládat pouze při ošetřovatelské praxi. Ředitelka údajně nepřistoupila ani na alternativu, že by dívka měla při vyučování zahalený pouze krk.

Řád školy nošení pokrývek hlavy zakazuje. Ústav trvá na tom, že každá škola má právo stanovit pravidla odívání i omezit náboženskou svobodu, a to mimo jiné proto, že zajišťuje bezpečnost žáků a také zachování sekulárního školství.

Tvrzení o nepřímé diskriminaci v přístupu ke vzdělání instituce odmítla. Bránila se mimo jiné tím, že cizinka vůbec nesplnila předpoklady pro to, aby se mohla stát její studentkou – nepředložila prý totiž doklad o povolení k pobytu.

Zdroj: ČTK