Střelec z německého Hanau měl pravicově radikální motivaci

20. února 2020·Zprávy·Barbora Pisingerová

Forenzní specialisté na místě střelby v Hanau. Foto: AP Photo/Michael Probst

Střelec z německého Hanau, po jehož útocích zůstalo ve městě v noci na čtvrtek nejméně devět mrtvých, měl podle serveru listu Bild pravicově radikální motivaci. Vyplývá to údajně z jeho dopisu, v němž se k činům přiznává. Policie nyní psaní spolu s nalezeným videem vyhodnocuje. Sama se zatím k možné motivaci pachatele, který je také po smrti, nevyjádřila. Vyšetřování činu už ale podle německých médií převzalo nejvyšší státní zastupitelství, které má na starosti i terorismus. Po incidentu je nyní dohromady 11 mrtvých.

Střelcem byl podle serveru Bild Tobias R., který v nalezeném dopise vyjadřuje řadu “zmatených názorů”, z nichž mnohé mají pravicově radikální povahu.

Pomatené názory podle německých médií dokládá i video, které podezřelý několik dní před činem zveřejnil na youtube. Hovoří v něm o tom, že ve Spojených státech existují podzemní vojenská zařízení, v nichž jsou zneužívány a zabíjeny děti. Holduje se v nich prý ďáblu.

Američané by se proto měli probudit a začít proti tomu bojovat. Indicie, že by muž, kterému podle experta televize ARD na terorismus Holgera Schmidta bylo 43 let, chystal útok v Německu, video neobsahuje.

Útočník ve zhruba 100tisíciovém městě, které leží asi 20 kilometrů východně od Frankfurtu nad Mohanem, zabil na dvou různých místech devět lidí. Několik hodin po činech ho policie objevila mrtvého v jeho bytě. Našla tam i další mrtvou osobu. Tou byla podle Schmidta jeho matka.

Zdroj: ČTK

Zprávy - další články