Trump a Clintonová na nože v první debatě: Vyřizovali si účty, padla i obvinění z rasismu

V první přímé debatě, konfrontační od samého začátku, se dnes střetli hlavní kandidáti na amerického prezidenta, republikán Donald Trump a jeho demokratická soupeřka Hillary Clintonová.

V televizní diskusi zaměřené na ekonomiku, vnitřní i zahraniční politiku Clintonová Trumpa obvinila, že nechce zveřejnit své daňové přiznání, protože “něco skrývá”, a že vypustil do světa “rasistickou lež” o prezidentu Baracku Obamovi. Newyorský podnikatel poukazoval na své praktické zkušenosti ze světa obchodu a Clintonovou označil za typickou političku. Na funkci hlavy státu podle něj nemá dostatečnou výdrž.

Duel na půdě Hofstraovy univerzitě na Long Islandu ve státě New York trval 90 minut. Clintonová podle některých médií působila uvolněně a pozitivně, zatímco Trump byl často v defenzivě.

Donalde, ukaž daňové přiznání!

V prvním bloku věnovaném ekonomice Clintonová řekla, že je třeba více udělat především pro střední třídu. Na adresu svého soupeře uvedla, že měl štěstí, když mu jeho bohatý otec kdysi poskytl vysoký úvěr. Trump je podle ní přesvědčený, že “čím více pomůžete bohatým, tím lépe se budeme mít my všichni”. V pokračující debatě okolo dohody známé jako Transpacifické partnerství (TPP) Clintonová o Trumpovi prohlásila, že “žije ve své vlastní realitě”. Kritizovala také jeho neochotu zveřejnit daňové přiznání s tím, že Trump “něco skrývá”.

Podnikatel zase tepal především Čínu a Mexiko, které podle něj berou USA pracovní místa. “NAFTA (Severoamerická zóna volného obchodu) je ta nejhorší dohoda, jaká byla kdy podepsána,” uvedl Trump.

Clintonová také prohlásila, že Trump začal svou politickou kariéru tvrzením, že prezident Obama se narodil mimo Spojené státy, a šířil tak “rasistickou lež”, že první černošský šéf Bílého domu není americký občan. Tvrdila, že rasistické chování newyorského miliardáře lze vystopovat daleko do minulosti. Trump na to reagoval připomínkou demokratických primárek v roce 2008. Clintonová podle něj tehdy s Obamou jednala se “strašným despektem”.

Za vzestup IS prý může Hillary

V debatě o zahraniční politice Trump obvinil Clintonovou, že spolu s prezidentem Obamou před lety umožnili nástup takzvaného Islámského státu (IS). “Libye, to byla další katastrofa,” dodal. Clintonová uvedla, že proti radikálům z IS je třeba bojovat především zesílením činnosti tajných služeb. “Donald neustále uráží muslimy v zahraničí, muslimy doma, a to v době, kdy potřebujeme spolupracovat,” řekla.

Světová média si všímají, že Trump uváděl chybně fakta kolem dění v Iráku.

Zkušenosti Clintonová má, ale špatné

V plamenném závěru debaty newyorský miliardář prohlásil, že Clintonová nemá dostatečnou výdrž na to, aby mohla být prezidentkou Spojených států. Podle něj má sice zkušenosti, ale špatné. Demokratka na to reagovala výčtem svých mnoha zahraničních cest a diplomatických úspěchů. Připomněla také kontroverzní Trumpovy výroky o ženách, které podle ní přirovnal k prasatům.

FOTO: Reprofoto USA Today