Trump obvinil syrské Kurdy ze záměrného propouštění teroristů

14. října 2019·Zprávy·Barbora Pisingerová

Foto: Shutterstock

Oddíly syrských Kurdů v severní Sýrii zřejmě propouštějí některé zajaté teroristy z Islámského státu (IS), aby vlákaly USA zpět do konfliktu. Na twitteru to v pondělí napsal americký prezident Donald Trump. Podle něj může Turecko a evropské státy snadno uprchlíky znovu pochytat, ale musely by jednat rychle.

“Kurdové možná některé (členy IS) propouštějí, aby nás do toho vtáhli,” napsal Trump. “Turecko nebo evropské státy je mohou snadno znovu chytnout, ale musely by jednat rychle. Zásadní sankce proti Turecku se blíží! Opravdu si lidé myslí, že bychom měli bojovat proti členu NATO, Turecku? Ty nekonečné války skončí,” píše Trump.

USA stáhly své vojáky ze severu Sýrie, čímž umožnily Turecku zahájit útok podél své jižní hranice. Cílem je vytlačit ze syrského pohraničí oddíly syrských Kurdů YPG a zřídit bezpečnou zónu pro syrské uprchlíky, kteří jsou nyní v Turecku. V oblasti ale Kurdové střeží zajatce z IS a předem upozornili, že nebudou schopni bojovat proti turecké armádě a přitom zajistit ostrahu věznic.

Od začátku turecké ofenzívy se upozorňovalo na to, že na svobodu se mohou dostat tisíce vězněných a nebezpečných členů IS. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan k tomu minulý týden řekl, že ti, kdo mají zůstat ve vězení, v něm zůstanou a že Turecko to zajistí. Ruský prezident Vladimir Putin ale vyjádřil pochybnosti, zda se Turecku udržet situaci pod kontrolou.

Turecký ministr obrany Hulusi Akar v pondělí prohlásil, že Kurdové “vyprázdnili” jednu věznici se členy IS před tím, než na místo dorazily turecké jednotky. Podle Akara šlo o jedinou věznici s bojovníky IS, která se nacházela v hraničním pásu východně od Eufratu, v oblasti, na niž se ofenzíva zaměřuje. Podle víkendových zpráv se podařilo asi 800 příbuzným bojovníků IS uprchnout z tábora u města Ajn-Ísa. Zda měla Akar na mysli tento případ, není jasné.

Kurdové se dohodli o víkendu se syrskou vládou o vojenské pomoci a syrští vojáci už dnes dorazili do Tall Tamiru. Kurdští zástupci v pondělí toto rozhodnutí označili ze “předběžnou vojenskou dohodu” s tím, že politické aspekty budou vyjednány později. Kurdové za syrské války ustavili na severu vlastní samosprávu a doufali v autonomii, kterou jim ale Damašek v minulosti vždy odmítl poskytnout.

Zprávy - další články