Tygří mláďata se návštěvníkům pražské zoo ukážou poprvé ve čtvrtek

Dvě nedávno narozená mláďata ohroženého tygra malajského uvidí návštěvníci pražské zoo poprvé ve čtvrtek. Obě tygřata již vidí a jsou zdravá, ačkoli zvláště o život samičky měli chovatelé obavy. Tygřice je od narození drobnější než její bratr. Váží pod čtyři kilogramy, kdežto sameček již přes pět kilogramů. Oznámila to Alena Šteffelová z tiskového oddělení zoo.

Jedenáctiletá matka koťat Banya se o své potomky vzorně stará a pravidelně je kojí. Tygřata se již batolí po expozici, ale před zraky návštěvníků byla zatím skryta. “Banya brzo po porodu přenesla svá mláďata z porodního boxu do expozice a na přítomnost lidí reagovala nervózně. Proto jsme část pavilonu uzavřeli, a návštěvníci tak tygřata mohou vidět teprve nyní,” sdělil ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek.

Tygřata se narodila 3. října. Samička byla od začátku menší než sameček a měla také zdravotní problémy. Po léčbě antibiotiky ale naštěstí potíže po pár dnech odezněly. Váhovou ztrátu malá tygřice podle kurátora savců Pavla Brandla zatím nedohnala, ale obě mláďata jsou veselá a začínají se projevovat jako šelmy. “Už je láká maso. Přestože ještě nemají zuby, alespoň jej olizují,” uvedla Šteffelová. Jména zatím tygřata nemají, vychovatelé jim je teprve musejí vybrat.

Odchov tohoto ohroženého poddruhu tygra je podle ředitele zoo Bobka velmi složitý. “Naposledy se v Evropě podařil před čtyřmi roky v Halle. V přírodě přitom přežívají už jenom poslední dvě až čtyři stovky tygrů malajských,” doplnil.

Zdroj: ČTK