V České Lípě začal soud ke kauze zabíjení tygrů, jeden z obžalovaných utekl ze země

Pouze dva ze tří obžalovaných stanuli v pondělí před Okresním soudem v České Lípě na úvod procesu kvůli nelegálnímu zabíjení tygrů a obchodu s částmi jejich těl. Osmašedesátiletý provozovatel zooparků u Prahy a Doks na Českolipsku Ludvík Berousek i šestatřicetiletý preparátor Miloš Hrozínek vinu odmítají. Třetí obžalovaný, sedmapadesátiletý Xuan Vu Le, podle soudkyně Lucie Homolkové vycestoval do Vietnamu a dosud se nevrátil. Jeho případ bude projednán samostatně. Hrozínek ale při své výpovědi uvedl, že jeho otec byl minulý týden s obžalovaným Vietnamcem na obědě v pražské tržnici.

Za neoprávněné nakládání s chráněnými zvířaty obžalovaným hrozí trest do pěti let vězení. Podle státního zástupce Michaela Dostála šlo o organizovanou skupinu. “Produkty měly končit u různých občanů asijské národnosti jako produkty čínské medicíny,” uvedl Dostál.

Vietnamec podle policie trestnou činnost organizoval a hotové produkty zpracované z těl tygrů prodával, mimo jiné v pražské tržnici Sapa. Berousek měl tygry dodávat a Hrozínek, který je ve vazbě, zpracovávat.

Berousek dnes u soudu uvedl, že s Hrozínkem spolupracoval několik let. Uhynulá zvířata mu dával k preparaci, pokud se dala kůže zachránit. Vše bylo podle něj legální. Hrozínek mu měl jen uschovat kůži a maso mělo sloužit jako krmení pro ryby či slepice. “To jsem neřešil,” řekl Berousek.

Uvedl, že za preparaci nic neplatil. To potvrdil i Hrozínek. Shodně také oba uvedli, že se Berousek a obžalovaný Vietnamec neznali.

Podle zjištění policie preparátor tygří těla zpracovával na masox nebo například tygří víno. Hrozínek, který zvířata preparuje 11 let, to dnes u soudu popřel. “Žádnou trestnou činnost jsem nespáchal,” řekl.

Tvrdí, že se mohl dopustit nanejvýš přestupku, když preparoval zvířata od Berouska. “Nic jsem neporušil, maximálně veterinární zákon, že jsem si neobnovil preparační činnost,” řekl. Své vazební stíhání považuje Hrozínek za nezákonné a chce se obrátit na Nejvyšší soud.

Vietnamec produkty, které jsou v jeho komunitě žádané, a proto dobře zpeněžitelné, podle policie odebíral. Hrozínek uvedl, že Vietnamec u něj nic z tygřích těl nevařil a dodal, že Vietnamec zvaný Tonda byl jeho dlouholetý kamarád.

U preparátora našli policisté mrtvého tygra střeleného do oka a krku, aby střela neporušila cennou kůži. Policie při domovních prohlídkách zajistila také čtyři kůže, tygří drápy a další tygří produkty včetně masoxu a tygřího vína. Našla i sadu varných nádob a forem používaných pro výrobu produktů tradiční asijské medicíny z částí tygřích těl.

Hrozínek napadl protokol o domovní prohlídce, jsou v něm podle něj chyby. Řekl, že policie u něj našla části z šesti tygrů a pokaždé prý šlo o tygry uhynulé. V případu jsou posuzované tři případy z loňska.

V prvním šlo podle Hrozínka o bílou tygřici, kterou zakousl samec. Ve druhém o roční tygřici, jež sežrala otráveného potkana, řekl. Třetí tygr prý uhynul a on ho převzal mrtvého. Hrozínek odmítl, že by šelmu zastřelil.

U soudu vypovídal i veterinář, jenž pro Berouska pracuje dlouhodobě. Výjimkou byl loňský rok. Uvedl, že Berousek chová zhruba 90 šelem a občas některé z různých příčin uhynou. Zároveň ale přiznal, že někdy úhyn “papírově” potvrdil, i když mrtvé zvíře neviděl. “Věřil jsem mu (Berouskovi),” řekl. Soud pokračuje 18. února výslechy dalších svědků.

Zdroj: ČTK