V Magnitogorsku po explozi domu osm mrtvých a desítky nezvěstných

1. ledna 2019·Zprávy·Barbora Pisingerová

AP foto, Maxim Shmakov

Na osm zatím stoupla bilance mrtvých po pondělní explozi v obytném domě v uralském Magnitogorsku na rozhraní evropské a asijské části Ruska. Informovala o tom dnes tisková agentura Interfax, podle které stále není jasný osud zhruba tří desítek osob. V úterý se záchranářům podařilo objevit živé jedenáctiměsíční dítě, které v kritickém stavu přepravili do nemocnice. V Čeljabinské oblasti, kde se Magnitogorsk nachází, vyhlásily úřady na středu 2. ledna smutek.

Z místa neštěstí bylo podle ruských médií odvezeno nejméně 16 přeživších, včetně sedmi dětí. Místní představitelé uvedli, že do nemocnice bylo odvezeno pět zraněných, včetně dvou dětí.

Ruská ministryně zdravotnictví Veronika Skvorcovová vyjádřila obavy o nezvěstné, pokud se je za nynějšího mrazivého počasí nepodaří rychle najít. V pondělí i dnes se teploty v Magnitogorsku blížily k minus dvaceti stupňům Celsia a přes noc klesly pod tuto hranici.

Úřady povolaly na místo stovky záchranářů, kteří mimo jiné evakuovali i obyvatele sousedních budov, jejichž statika je ohrožena. V desetipatrovém domě se nacházelo 48 bytů, ve kterých žilo 120 lidí. “Vzbudil jsem se a cítil jsem, jak padám,” popsal ruské televizi jeden ze svědků. “Zdi byly pryč, moje matka křičela a mého syna pohřbily trosky,” dodal.

Za příčinu neštěstí je předběžně považována exploze plynu. Podobné případy nejsou v Rusku podle médií vzácné. Často souvisejí s porušováním bezpečnostních předpisů či se špatnou údržbou plynových rozvodů. Úřady podle agentury Interfax kvůli magnitogorskému výbuchu zahájily trestní řízení pro zavinění smrti z nedbalosti.

V Magnitogorsku, který má více než 415.000 obyvatel a leží přibližně 1400 kilometrů východně od Moskvy, vyhlásil gubernátor Boris Dubrovskij hned v pondělí stav nouze.

Zprávy - další články