V neděli startuje Expedice Scrab! Auta koupená do 3 tisíc budou závodit kolem republiky

Osm aut a zhruba 14 lidí se na přelomu února a března pokusí objet po hranicích celou Českou republiku. Všechna auta musí být zakoupena maximálně za 3000 korun, účastníci pak mají pouze další tisícikorunu na opravy před cestou a během ní. Takzvaná Expedice Scrab je inspirovaná britským pořadem Top Gear, řekl ČTK pořadatel Janis Chadzopulos.

Právě v pořadu Top Gear moderátoři často starými auty pořízenými v určitém finančním limitu absolvují náročné cesty, na kterých na ně čekají i speciální úkoly. “My jsme to hodně srovnávali taky s Diamond Race, to je vlastně závod milionářů, takže my jsme to obrátili, je to pravý opak,” řekl Chadzopulos.

Účastníci šestého ročníku expedice odstartují v neděli 24. února z Prahy, vydají se k hranicím, po kterých následně objedou celou republiku. Konec je plánovaný opět v Praze, a to v sobotu 2. března. Auta se dostanou také do Polska, na Slovensko nebo do Rakouska. “Do Německa ne, tam se bojíme, i když ta auta nejsou špatná, musí mít platnou technickou kontrolu,” řekl Chadzopulos.

Podle pořadatelů nejde o klasický závod, ale o spolupráci celého týmu, jehož cílem je dojet úspěšně do cíle. Proto i ocenění posádek po dokončení expedice se výrazně liší od závodů. Ceny pro účastníky dostávají pořadatelé od sponzorů.

Už máte svého favorita, či naopak auto o kterém si myslíte, že díky pořizovací ceně nedojede? 🙂 .

Zveřejnil(a) Expedition SCRAB dne Pondělí 28. ledna 2019

Pro účastníky expedice je připravený doprovodný program, například návštěvy muzeí, závody na speciálních tratích nebo návštěva akvaparku. Účastníci expedice přespávají v co nejlevnějších hotelech nebo ubytovnách, případně přímo v autě.

Ne vždy se všem autům zadaří a dojedou do cíle. Chadzopulos vzpomíná na případy, kdy na autě nastala tak vážná závada, že v závodu nemohlo pokračovat.

“Pak je několik možností, jak to udělat. (Řidič) může jít do první hospody, tam ho prodá třeba za 500 korun někomu na díly, koupí si lístek na vlak a pojede domů. Nebo přestoupí k jiné posádce a závod dokončí,” řekl Chadzopulos. Při jedné expedici podle něj odpadla hned čtyři auta už první den. “Například trabant ztratil během prvních sto kilometrů spoustu dílů,” řekl se smíchem.

Zájemci mohou dění na expedici sledovat na facebooku, kde najdou denní reporty i živé vstupy.

Zdroj: ČTK