Václav Klaus: Není sporu o tom, že žijeme v politicky frustrující době

16. dubna 2019·Zprávy·Barbora Pisingerová

Není sporu o tom, že žijeme v politicky frustrující době, řekl v úterý bývalý prezident Václav Klaus při křtu své knihy Václav Klaus stále na cestách v pražském Paláci knih Luxor. Důvody frustrace nevidí v premiérovi Andreji Babišovi (ANO) či Pirátech, ale v selhání ODS a ČSSD. Podle něj tyto strany vycouvaly z významné role v české politice.

“O tom, že žijeme v době, která je politicky frustrující, myslím, že není sporu. To si myslí drtivá většina z nás, ať jsme pootočeni ideově a názorově doleva, doprava, na sever nebo na jih,” řekl Klaus, který stál u zrodu ODS a 11 let byl jejím předsedou.

“Důvody té frustrace vidím v totálním selhání dvou hlavních politických stran ODS a ČSSD, které to první desetiletí toho našeho postkomunistického období nesly a které prohrály všechno, vycouvaly z jakékoli významné role v naší politice. Já jestli někoho viním, tak lídry těchto dvou politických stran, a ne z opačné strany. Ti ty hlasy dostali zadarmo, protože, jak se říká, ležely na podlaze,” dodal.

Při křtu se zmínil také o odchodu Británie z Evropské unie. Podle něj se z “obrovského vítězství” po referendu o vystoupení stala “naprostá prohra”.

“Brexit nebyl principiálně svým konečným dopadem o tom, jestli Velká Británie zůstane, nebo nezůstane v Evropské unii. Brexit byl o tom, že nám lidem v Evropě dal šanci, že je možné se vzpírat té obludné Evropské unii a že je možné, aby si to většina občanů jedné země Evropské unie dovolila, odvážila se to udělat,” poznamenal.

Lídři zemí EU včetně britské premiérky Theresy Mayové se minulý týden dohodli na dalším odkladu brexitu, tentokrát do konce října. Toto prodloužení ovšem může skončit dříve v případě ratifikace dohody o podmínkách brexitu.

Klaus se vyjádřil také k ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi, kterého podle svých slov nedémonizuje a považuje jej za racionálního a pragmatického politika. “Vždycky zdůrazňuji, že on je nesmírně pracovitý, připravený,” řekl. Podle Klause se tím liší od většiny českých politiků.

Klaus byl ministrem financí, více než pět let předsedou vlády, čtyři roky předsedou Sněmovny a deset let prezidentem republiky. Nyní stojí v čele Institutu Václava Klause, přednáší, cestuje a často se vyjadřuje k domácí i zahraniční politice.

Zdroj: ČTK

Zprávy - další články