Vánoční poselství prezidenta: Zeman odmítl dobrovolné přijímání migrantů do Česka

Prezident Miloš Zeman dnes ve svém vánočním poselství odmítl dobrovolné přijímání migrantů na území České republiky. Vytvářelo by to podhoubí pro teroristické útoky, o jejichž souvislosti s migrační vlnou podle Zemana již dnes téměř nikdo nepochybuje. Prezident také kritizoval současné vedení Evropské unie, které považuje za neschopné a byrokratické.

Zeman označil mezinárodní terorismus v souvislosti s útoky v Německu, Belgii a Francii za podstatný rys uplynulého roku. “Dnes už téměř nikdo nepochybuje o souvislosti mezi migrační vlnou a teroristickými útoky,” řekl v projevu proneseném v Lánech. Migrantům by se podle Zemana mělo pomáhat na jejich území, případně podporovat Itálii nebo Řecko, kudy uprchlíci do Evropy přicházejí.

Přijímání muslimů, kteří jsou podle Zemana v Česku “těžko slučitelní”, by mohlo vytvářet podhoubí pro případné útoky. “Právě proto jsem odpůrcem názoru, že by bylo vhodné v příštích dvou letech na naše území umístit zhruba 6200 migrantů na bázi takzvané dobrovolnosti a že by bylo vhodné na tyto účely vynaložit přibližně 600 milionů korun,” uvedl.

Zeman se v části svého projevu, kde se věnoval zahraniční politice, vrátil i k rozhodnutí Britů odejít z Evropské unie. Z tzv. brexitu je smutný, protože podle něj oslabuje Velkou Británii i unii. “Ale nechci svádět vinu na občany Británie,” uvedl.

Vina podle něj leží na současném vedení Evropské unie. “Které je naprosto neschopné, byrokratické a způsobuje odcizení evropských občanů od evropských institucí. A není dokonce schopno ani splnit tak zásadní úkol, jako je ochrana vnějších hranic Evropské unie,” uvedl Zeman.

Ocenil naopak zvolení Donalda Trumpa prezidentem Spojených států, mohlo by totiž podle něj zlepšit české vztahy s USA. V souvislosti s americkou prezidentskou volbou zkritizoval některá média, která podle Zemana připomínala volební štáb Trumpovy demokratické soupeřky Hillary Clintonové.