Ve Francii protestovalo 66.000 žlutých vest, méně než minule

V celé Francii v sobotu demonstrovalo 66 tisíc takzvaných žlutých vest. Protivládní protesty tak podle údajů ministerstva vnitra byly slabší než minulé víkendy. V Paříži se k protivládním protestům sešlo na 4000 členů hnutí a zhruba 4500 lidí demonstrovalo v centru Bordeaux a také v Toulouse. V Paříži bylo podle francouzských médií zadrženo 168 lidí; přes 110 z nich bylo vzato do vazby. Sobotní protesty byly převážně pokojné, i když v Paříži policie použila vodní dělo a v Toulouse se odehrály potyčky mezi demonstranty a policisty. Několik lidí bylo zraněno.

15. prosinec byl již pátou sobotou protivládních protestů, namířených původně proti plánovanému zdražování pohonných hmot. Francie se i dnes na protesty žlutých vest připravovala masivním nasazením policie. Tentokrát byly ale demonstrace nejen klidnější, ale i mnohem méně početné, než před týdnem.

Podle ministerstva vnitra se dnes do demonstrací zapojilo 66.000 lidí, z toho dohromady 4000 v Paříži. Minulou sobotu se v celé zemi protestních akcí do večera zúčastnilo na 126.000 lidí, z toho 10.000 v hlavním městě. Zhruba 2000 osob bylo tehdy zadrženo. Francouzská vláda po úterním teroristickém útoku ve Štrasburku “žluté vesty” vyzvala, aby tento víkend nedemonstrovaly.

Větší počet lidí než v metropoli se dnes sešel v centru západofrancouzského Bordeaux. Podle místní prefektury tam bylo zadrženo 14 osob. Minulou sobotu bylo město dějištěm násilných střetů a dnes tam bylo v pohotovosti přes 600 policistů a četníků. V celé Francii bylo nasazeno 69.000 příslušníků bezpečnostních sil, z toho asi 8000 v Paříži.

Přibližně 4500 účastníků protestů demonstrovalo podle agentury AFP také v Toulouse. Ve městě na jihu Francie se odehrály i potyčky mezi protestujícími a pořádkovými silami. Na 30 lidí bylo zadrženo a několik také zraněno.

V Paříži byl dlouho relativní klid, ale na sklonku odpoledne policie na třídě Champs-Elysées použila vodní dělo na rozehnání zbylých 300 až 400 protestujících. Nejméně pět lidí bylo lehce zraněno.

Policie podle tisku sice zablokovala přístup ke státním institucím, jako je sídlo prezidenta nebo premiéra, ale Eiffelova věž a muzea uzavřená při protestech minulou sobotu byly normálně v provozu. K předvánočním nákupům zůstávají otevřené také velké obchodní domy. Preventivně bylo uzavřeno 40 ze zhruba 300 stanic pařížského metra.

Hlavní demonstrace se konaly na třídě Champs-Élysées, odkud byly hlášeny ojedinělé střety, při nichž policie použila slzný plyn. Dalšími shromaždišti bylo náměstí před budovou pařížské Opery a Haussmannův bulvár. Na přibližně 200 místech po celé Francii se konaly také silniční blokády.

Později odpoledne policie na Champs-Elysées použila i vodní dělo, aby rozehnala 300 až 400 demonstrantů, kteří se ještě s příchodem tmy zdržovali na slavné pařížské třídě.

Někteří demonstranti se dali slyšet, že jsou nízkou účastí zklamáni. “Jestli to tak půjde dál, (prezident Emmanuel) Macron si večer otevře šampaňské a řekne: a je to, vítězím,” uvedl podle serveru France Info jeden z účastníků protestu.

Na třídě Champs-Élysées se dnes během mrazivého dopoledne objevilo také několik polonahých aktivistek s tělem natřeným stříbrnou barvou a oblečených v rozhalených červených mikinách s kapucí a trikolorou. Jen potichu stály naproti policistům, napsal Le Figaro. List je s ohledem na jejich červené pokrývky hlavy označil za “Marianny”, francouzský státní symbol.

Členové hnutí žlutých vest už několik týdnů protestují proti vládním ekonomickým reformám. Demonstrace a silniční blokády byly původně namířeny proti plánovému růstu cen pohonných hmot, později ale přerostly v protesty proti hospodářské politice vlády obecně i proti Macronovi samému. Rozsáhlá vlna protestů je mnohými považována za největší od nepokojů v roce 1968.

Francouzská média píšou, že silniční blokády, které Francii v různé intenzitě paralyzují už od 17. listopadu, si v pátek večer vyžádaly další nepřímé oběti, kterých je tak dohromady již osm.

Nově je jednou z nich spolujezdkyně z auta, které se srazilo s jiným osobním vozem, jenž se otáčel kvůli barikádě na silnici v departementu Aisne v severní Francii. Další smrtelná nehoda se stala v belgické obci na hranici s Francií. Zahynul řidič, jenž se svým autem narazil do kamionu, který zastavila bariéra vztyčená demonstranty na francouzské straně.

Zdroj: ČTK