Vůdce venezuelské opozice Guaidó se vrátil do vlasti

Vůdce venezuelské opozice Juan Guaidó se v pondělí odpoledne bezpečně vrátil do vlasti. Přistál na hlavním letišti Maiquetía u Caracasu, kde na něj v příletové hale čekali velvyslanci či konzulové více než desítky států, informovala venezuelská média. Návrat Guaidóa, kterého už téměř šest desítek zemí uznalo za prozatímního prezidenta, se očekával s napětím. Nebylo totiž jasné, zda autoritářský prezident Nicolás Maduro nechá svého hlavního politického soka zatknout, či zda ho vůbec pustí do země.

Guaidó se po více než týdnu vrátil do vlasti z cesty po okolních zemích, kde získával podporu jako prozatímní hlava státu. Před svým návratem vyzval stoupence opozice, aby dnes opět vyšli do ulic demonstrovat proti Madurovu režimu. Přímo na jedno z náměstí v Caracasu jej přišly podpořit stovky lidí.

“Dnes, navzdory všem obtížím, slavíme malé vítězství. Mohl jsem se vrátit do Venezuely díky mobilizaci lidí,” ocenil podle opozičního listu El Nacional podporu obyvatel země Guaidó. Zároveň oznámil, že na úterý svolal schůzku se zástupci všech významných odborů, které chce přesvědčit, aby Madurovu režimu řekli “už dost”. Na sobotu pak svolal další protivládní demonstrace.

Již na letišti poděkoval zástupcům 13 zemí, kteří jej po příletu přivítali jako prezidenta. Byli mezi nimi zástupci latinskoamerických zemí jako Argentina či Brazílie, ale i vyslanci Spojených států, Francie, Německa či Španělska.

Madura před případným zásahem proti Guaidóovi při jeho návratu do Venezuely varovaly USA. Bezpečnostní poradce amerického prezidenta John Bolton dnes konstatoval, že “prezident Guaidó se bezpečně vrátil do Venezuely. Jeho bezpečnost musí být zaručena. Svět se dívá,” napsal na Twitteru Bolton, podle něhož Washington i mezinárodní společenství odpoví “jasně a důrazně” na jakýkoli pokus zabránit Guaidóovi v bezpečném návratu do země.

Případné zatčení Guaidóa by opozici poskytlo jasný důkaz represí Madurovy vlády proti jejím politickým protivníkům a vedlo by k ještě tvrdším sankcím ze strany Spojených států. Na druhé straně by opozice přišla o důležitou osobnost, která jí po letech vnitřní rivality přinesla jednotu.

“Po mém příletu, ať už diktátor (Maduro) podnikne cokoli, budeme pokračovat,” vzkázal v pondělí ráno Guaidó na twitteru svým přívržencům. A na stejném místě už v neděli napsal: “Pokud se režim odváží mě zatknout, bude to jedna z posledních chyb, kterých se dopustí.”

Maduro minulý týden naznačil, že něco proti Guaidóovi podniknuto být může. “Nemůže si jen tak odejít a zase přijít… justice mu zakázala opustit zemi a já zákony respektuji,” řekl v rozhovoru poskytnutém televizi ABC. Narážel tak na předběžné opatření, které soud vydal koncem ledna a jímž na žádost prokurátora obstavil Guaidóvi účty a zakázal mu vycestovat ze země.