Zabila novorozence, aby neohrozila svůj vztah. Za vraždu si žena odsedí 15 let

Za vraždu novorozence si jednadvacetiletá žena z Frýdlantu nad Ostravicí na Frýdeckomístecku odpyká pravomocně 15 let vězení. Trest uložený ostravským krajským soudem jí potvrdil olomoucký vrchní soud. Zamítl tak odvolání obžalované, která se domáhala vrácení případu. Tvrdila, že nebylo prokázáno, jak došlo k úmrtí dítěte. Podle soudu šlo však o vraždu. Žena těhotenství tajila, po porodu holčičku zabalila do ručníků, vložila do tašek a uschovala do skříně.

Obžalované hrozilo původně 15 až 20 let vězení nebo výjimečný trest. “Trest ve výměře 15 let je přiměřený, je na samé spodní hranici trestní sazby. Polehčující okolností je, že nebyla dosud trestána, dosud žila řádným životem a trestného činu se dopustila ve věku 19 let, tedy ve věku blízkému věku mladistvému,” řekl dnes ČTK mluvčí olomouckého vrchního soudu Stanislav Cik.

Podle rozsudku žena své dítě zavraždila v říjnu 2015. V té době jí bylo 19 let, studovala hotelovou školu a nechtěla ohrozit vztah se svým přítelem. O tom, že je těhotná, věděla dívka od obvodního lékaře, ale nechodila na zdravotní vyšetření a porod chtěla za každou cenu utajit. O jejím těhotenství nevěděl její přítel ani jeho rodiče, u nichž žili. Své velké břicho vysvětlovala problémy se štítnou žlázou. Porodila tajně doma ve vaně, dítě zabalila do ručníku a postupně do tří tašek, které zavázala gumičkou, dala je do cestovního kufru, který strčila dozadu do skříně a zaházela věcmi. Druhý den se omluvila ve škole a poté už se znovu vrátila do lavic. Dítě našla rodina až po několika dnech.

Dívka ani ve středu u vrchního soudu nevypovídala. Již dříve odmítla, že by někdy plánovala, že dítě usmrtí nebo že by ho zabila. Tvrdila, že když narozené dítě vytáhla z vany, nehýbalo se, nekřičelo ani nereagovalo, mělo zavřené oči a vypadalo, že je mrtvé. Podle obhájkyně nebylo zcela jistě zjištěno, zda se narodilo dítě mrtvé či živé. Podle znalců však nic nesvědčí o tom, že by dítě zemřelo před porodem nebo při něm. “Ze znaleckých posudků bylo zjištěno, že s největší mírou pravděpodobností hraničící s jistotou, se dítě narodilo živé,” uvedl Cik.

Obhajoba také poukazovala na to, že byla žena porodem rozrušena. Podle žalobkyně tomu však nebylo, stejný názor měl i soud, který odmítl překvalifikovat její čin na vraždu novorozeného dítěte matkou, za který by jí hrozilo maximálně osm let. “Rozrušenou ji v té době nikdo neviděl,” podotkla žalobkyně. Podle ní žena těhotenství netajila, ale popírala. “Popírala ho tak urputně, že se dokázala ještě v den porodu ubránit odvozu rodiči přítele do nemocnice,” uvedla žalobkyně.

Zdroj: ČTK