Začnou 20. léta už příští měsíc, nebo až přespříští rok? Vědci se hádají

29. prosince 2019·Zprávy·Barbora Pisingerová

Ilustrační foto (Foto: Shutterstock.com)

Brzy nás všechny čeká příchod nového roku, připijeme si s přáteli, dáme si jednu dvě sklenky sektu, a letos tak navíc oslavíme i vstup do nové dekády. Anebo ne? V posledních letech se vedly bouřlivé debaty o tom, kdy vlastně dekáda začíná a končí. Zatímco pro některé začne nová dekáda už prvním lednem 2020, pro jiné až o rok později a další jsou zmatení. Co je tedy správně?, ptá se ve svém článku deník The New York Times (NYT).

Aby se čtenáři dozvěděli, zda je správné uvítat novou dekádu už s nadcházejícím Novým rokem, nebo až v roce 2021, oslovil NYT několik odborníků. Od zaměstnanců americké námořní observatoře přes vydavatele časopisu Farmers’ Almanac až po kurátory sbírek astrofyziky. A ti všichni se shodli na jediném. “Debata o tomhle tématu je dobrý způsob, jak rozpoutat obrovskou hádku,” tvrdí astronom Geoff Chester.

Začátek milénia

Neshody ohledně této otázky se přitom pravidelně objevují už velmi dlouho. V roce 1999 se například intenzivně mluvilo o tom, kdy vlastně začíná nové tisíciletí. V epicentru sporu se přitom ocitla námořní observatoř, s jejímiž časovými výpočty pracují vládní satelity či chytré telefony.

Její postoj byl takový, že nové milénium začíná 1. ledna 2001. Podle Chestera proto, že observatoř pracuje při měření času s takzvaným modifikovaným juliánským datem, což je systém, který používají astronomové a geodeti.

Že by touto odpovědí byl spor rozřešen, se ale říci nedá. Dalším platným argumentem je nicméně to, že když římský Dionysius Exiguus v roce 525 vytvořil křesťanský letopočet počítaný od údajného data narození Ježíše Krista, byl pro něj prvním rokem našeho letopočtu rok jedna. Protože Dionysius jako rok Ježíšova narození stanovil rok 1, je tu roční proluka mezi rokem nula a rokem jedna. Plných deset let od roku jedna proto uplyne až v roce 10, a další dekádu lze tedy slavit 1. ledna roku 11.

Dva způsoby

“Tohle je ale jeden z okamžiků, kdy čísla neuspokojí každého,” tvrdí Chester. A souhlasí s ním i Mordecai-Mark Mac Low, kurátor sbírek astrofyziky v americkém Muzeu přírodní historie. “Jsou dva různé způsoby, jak stanovit dekádu,”tvrdí.

Zaprvé je tu jako argument modifikované juliánské datum, ale lidé podle Mac Lowa pracují “spíše s jazykem než s čísly”. Druhý způsob je určit dekádu podle běžného úzu. A příklad? Většina lidí by vám řekla, že padesátá léta začala letopočtem 1950 a skončila v roce 1959.

“Lidé chtějí jednoduché odpovědi. Ale odpověď někdy tak jednoduchá není,”uzavírá Mac Low. “Neexistuje žádná absolutně platná pravda,” souhlasí Chester.

Ano, pokud se odvoláváte na modifikované juliánské datum, pak 20. léta tohoto tisíciletí začínají 1. ledna 2021. To je ale v rozporu s běžným užíváním jazyka. Podle Emily Brewsterové, editorky renomovaného slovníku Merriam-Webster, slovo dekáda v populární kultuře rozhodně nedefinuje vědecká konvence. A právě proto dvacátá léta začnou už 1. ledna 2020 a skončí 31. prosince 2029.

“Je zajímavé, že tu existuje tahle svévolnost. Je to nekonvenční, jako jazyk sám,”říká lingvistka. Lidé každopádně už konec dekády slavit začali. “Může kolem toho být velká polemika. Možná je to celé ale spíš velká zábava,” dodává redaktor časopisu Farmers’ Almanac.

Zprávy - další články