Žádost policie o vydání Ondráčka bude výbor řešit 5. září

16. srpna 2018·Zprávy·Lukáš Vaněk

Zdeněk Ondráček (KSČM).

Sněmovní mandátový a imunitní výbor se začne zabývat žádostí policie o vydání poslance KSČM Zdeňka Ondráčka k trestnímu stíhání ve středu 5. září. ČTK to ve čtvrtek řekli předseda výboru Stanislav Grospič (KSČM) a jeho místopředseda Petr Gazdík (STAN). Výbor projednávání zřejmě přeruší a doporučení Sněmovně, jak hlasovat, vydá až na některé další schůzi. Podle pražského městského státního zastupitelství se žádost týká trestního oznámení, které podal někdejší kandidát na prezidenta Michal Horáček.

Ondráček Horáčka koncem loňského roku v době kampaně před lednovými prezidentskými volbami obvinil v médiích ze spolupráce s komunistickou Státní bezpečností. Horáček jakoukoli spolupráci s StB popřel a na Ondráčka podal začátkem tohoto roku trestní oznámení. Policie sice později vyšetřování odložila, státní zastupitelství jí však případ vrátilo. “Pan Ondráček, navzdory dokumentům, které jsem zveřejnil, mě označil za spolupracovníka StB a veksláka,” uvedl Horaček ve středu na twitteru.

Gazdík řekl ČTK, že potvrzené informace o obsahu policejní žádosti nemá a seznámí se s ní až příští týden. Grospič uvedl, že bude mimo jiné zapotřebí stanovit zpravodaje k žádosti. “Musíme se dohodnout, co všechno budeme chtít, ale určitě budeme potřebovat a potřebujeme, aby dozorující státní zástupce nám umožnil, aby se s tou žádostí mohl seznámit i poslanec pan Zdeněk Ondráček, protože zatím je to ve fázi, kdy oni chtějí zahájit trestní řízení, čili ani on nemá možnost se seznamovat s tím spisovým materiálem,” řekl Grospič.

Podle jednacího řádu rozhodne Sněmovna o žádosti policie na své první následující schůzi. “Musí to být zahájeno do nejbližší schůze Sněmovny, aby to na nejbližší schůzi Sněmovny mohlo být,” uvedl Grospič. Pokud by výbor do té doby nestihl odhlasovat doporučení, podal by na schůzi Sněmovny informaci, schůze by pak tento bod přerušila.

On to bude zajímavý precedentní případ, protože jestli je to opravdu jen toto, tak vlastně my budeme, a to se zatím příliš nedělo, definovat hranici poslanecké indemnity,” řekl Gazdík. Poukázal na starší rozhodnutí Nejvyššího soudu v kauze tzv. poslaneckých trafik, podle kterého se poslanecká imunita vztahuje pouze na výroky ve Sněmovně. Dodal, že Ondráčkovy výroky, za které má být údajně stíhán, nebyly proneseny ve Sněmovně. “Navíc pan Horáček má možnost to řešit civilním řízením, takže tam bude otázka, jak se k tomu poslanci postaví,” dodal Gazdík.

Pražská policie sdělila, že poskytování informací k případu si vyhradilo Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 2. Instituce však v tomto stadiu nechtěla věc komentovat. “S ohledem na to, že předmětné trestní řízení se nachází ve fázi prověřování, které je zásadně neveřejné, nebudeme zatím k věci za orgány činné v trestním řízení poskytovat jakékoliv vyjádření,” napsal ve čtvrtek ČTK šéf obvodního státního zastupitelství Tomáš Svoboda.

Spekulace o tom, že se návrh týká Horáčkova trestního oznámení, nakonec oficiálně potvrdilo Městské státní zastupitelství v Praze, na což upozornil server iDnes.cz. “Městské státní zastupitelství vykonává dohled nad činností obvodních státních zastupitelství. My jsme se dnes (ve čtvrtek, pozn. red) seznámili se spisovým materiálem a byli jsme schopni tuto informaci potvrdit,” vysvětlil ČTK mluvčí městských žalobců Aleš Cimbala.

Zdroj: ČTK

Zprávy - další články

Doporučujeme