Zeman nebyl mým kandidátem, z jeho výhry se ale nehroutím, řekl Jan Kraus v Pressklubu Frekvence 1

27. ledna 2018·Press klub·Karolína Stránská

Hostem speciálního volebního Pressklubu byl Jan Kraus. Jak hodnotí komunikační schopnosti Jiřího Drahoše? Užívá si předvolební tlachání v hospodě u piva? Jsou silné antikampaně účinné? O tom všem byla v rozhovoru řeč.

Hostem speciálního vydání Pressklubu byl moderátor Jan Kraus. Za nejdůležitější poselství první společné debaty kandidátů považuje, že ho diváci konečně poprvé viděli. Domnívá se, že právě díky tomu ona debata určité procento voličů ovlivnila. Drahoš není komunikačně zcela vybaven, ale není to pouze jeho chyba. Jiří Drahoš působí jako inteligentní vědec, což podle Krause pro mnoho jednodušších lidí nemá žádný dopad. Miloš Zeman na ně pak naopak působí jako rétor a lídr.

“Předvolební diskuze u piva si neužívám. Stanete se součástí hysterie. První předpoklad, který by měl člověk splnit, je přijímat výsledky demokraticky. Musíte přijímat, že vyhrál někdo, kdo vám není sympatický. Nedá se nic dělat, musíte se připravit na to, že to nedopadne podle vašich představ. Součástí přípravy je, že nejste angažovaní v agitaci, pak se totiž stáváte součástí zápasu,” dodal Jan Kraus.

Média řídí sto lidí a vytváří tak sociální bublinu. Na sociálních sítích je vše umocněno algoritmy, které vám spřízněnce předhazují, domnívá se Kraus. Proti Zemanovi byla kampaň vyostřena, má však výhodu, že funkci již jedno období vykonával, to pro něj představuje výhodu. Antibabišovská kanonáda během parlamentních voleb podle herce také k ničemu nevedla.

“Zpravodajství je ztrouchnivělé. Jedná se o model, kde tři Jardové všemu rozumí. Televize se snaží nikomu nestranit, nemá drive. Světový trend je deformalizace prostředí, můžete mít papír na stole, jde o zprávy, ne o tanečky.”

Poslechněte si

Press klub - další články