Zemřel jeden z nejlepších skokanů historie Matti Nykänen

4. února 2019·Zprávy·Karolína Stránská

Slavný finský skokan na lyžích Matti Nykänen, čtyřnásobný olympijský vítěz a šestinásobný mistr světa, v noci na dnešek v 55 letech zemřel. O úmrtí jednoho z nejlepších skokanů historie informoval na svém webu finský magazín Seiska.

Nykänen zářil v 80. letech minulého století, kdy jako jediný v dějinách získal všech pět velkých trofejí ve skokanském sportu: zlato na OH (4), zlato na MS ve skocích (5), zlato na MS v letech (1), křišťálový glóbus za celkové prvenství ve Světovém poháru (4) a vítězství na Turné čtyř můstků (2). Ve Světovém poháru vyhrál rodák z Jyväskylä 46 závodů, což byl rekord až do roku 2013, kdy ho překonal Rakušan Gregor Schlierenzauer.

Stejně jako úspěchy na můstku byl Nykänen proslulý bouřlivým osobním životem. Byl šestkrát ženatý s pěti ženami, mnohokrát byl zatčen za násilné trestné činy a strávil několik měsíců ve vězení. Po skončení kariéry také nazpíval několik popových alb.