Zemřel mafián Frank Lucas, jenž inspiroval film Americký gangster

Ve věku 88 let zemřel ve Spojených státech známý mafiánský boss Frank Lucas, jehož životní příběh inspiroval tvůrce filmu Americký gangster s Denzelem Washingtonem v hlavní roli. Informovala o tom v sobotu agentura AP. Lucas v 60. a 70. letech ovládal obchod s drogami v newyorské čtvrti Harlem.

Synovec někdejšího drogového bosse časopisu Rolling Stone řekl, že jeho strýc zemřel přirozenou smrtí již ve čtvrtek v New Jersey. Jeho zdraví se podle něj v poslední době výrazně zhoršovalo.

Lucas byl v 60. a 70. letech minulého století jedním z nejmocnějších mafiánů v Harlemu. Podle agentury DPA byl prvním černochem, který se dostal na tak vysokou pozici v rámci newyorského organizovaného zločinu.

V polovině 70. let byl Lucas zatčen a odsouzen na desítky let do vězení, stal se ale policejním informátorem a z věznice vyšel již po pěti letech. Později si odpykal za výrobu a prodej drog dalších sedm let. Na svobodu se definitivně dostal v roce 1991.

Lucasovým životním příběhem se inspiroval režisér Ridley Scott, který v roce 2007 natočil film Americký gangster. Postavu Franka Lucase si v něm zahrál Denzel Washington, další role ztvárnili například Russell Crow či Cuba Gooding junior.

Zdroj: ČTK

Galerie