Žena (72) spadla z kola, blokovou pokutu jí přišli udělit do nemocnice

16. listopadu 2017·Zprávy·Karolína Stránská

Policie pokutovala dvaasedmdesátiletou ženu, která spadla z kola a zranila se. Podle veřejné ochránkyně práv Anny Šabatové byl ale postup policie nezákonný, nemravný a nedůstojný. Policie by měla přehodnotit i praxi ukládání blokových pokut v nemocnicích, uvedla dnes ombudsmanka na svém webu. V případu podle ní pochybil policista, krajské policejní ředitelství i policejní ředitel. Pochybení podle ní odmítli.

Žena jela brzo ráno obcí ve Zlínském kraji na kole do kostela. Ombudsmanka uvedla, že při odbočování vpravo se žena lekla protijedoucího auta, seskočila z kola, špatně došlápla a zlomila si kotník. V době, kdy kvůli zranění ležela v nemocnici, ji navštívil policista a uložil jí pokutu, protože se plně nevěnovala řízení.

Policista na místě nehody podle Šabatové zjistil, že povrch vozovky je nerovný a byl několikrát opravovaný. “Existují tedy pochybnosti, zda byl pád z kola skutečně způsoben nevěnováním se řízení. Nebylo nijak prokázáno, že se žena nevěnovala řízení kola. Důkaz pro takové tvrzení chybí,” píše ombudsmanka.

I kdyby se připustilo, že formálně jde o přestupek, ombudsmanka pochybuje o tom, že by tím byl ohrožen zájem společnosti v takové míře, aby bylo nutné ženě udělit pokutu.

Problematická je podle ní i samotná návštěva policisty v nemocnici, která přiměla jejího syna k podání stížnosti na jednání policisty. Podle stěžovatele policista jeho matku řádně nepoučil, že má právo odmítnout výpověď, pokud by jí mohla uškodit, nebo že protokol nemusí podepsat. Žena podle všeho protokol i blokovou pokutu podepsala ze strachu, že to musí udělat, uvedla ombudsmanka. Doplnila, že na pokoji byla i další žena, kterou však při prošetřování stížnosti policie nevyslechla. To ombudsmanka považuje za pochybení, kterého se dopustilo Krajského ředitelství policie Zlínského kraje.

Ředitel zlínského krajského ředitelství policie poukázal na povinnost řidiče sledovat situaci v provozu na pozemních komunikacích a trval na důvodech pro uložení pokuty, uvedla ombudsmanka. Svědkyni návštěvy policisty v nemocnici nevyhledali proto, že by mohla být ovlivněna synem stěžovatelky. Policejní prezident pak zákonnost uložené blokové pokutyopřel o samotný souhlas stěžovatelky s blokovou pokutou, stojí na webu veřejné ochránkyně práv.

Ombudsmanka by v souvislosti s tímto případem uvítala, kdyby policie přehodnotila praxi ukládání blokových pokut v nemocnicích. Situace, kdy pacient nemá možnost z kontaktu s policistou vystoupit, odejít, je v cizím prostředí, přítomnost policisty je nečekaná, nemá možnost přípravy obhajoby a promyšlení všech důsledků, může vést k tomu, že podepíše blokovou pokutu jen proto, aby tento nepříjemný nebo nekomfortní zážitek pominul, uvedla na webu Šabatová.

Zdroj: ČTK

Zprávy - další články

Doporučujeme