Pojeďte na výlet s Frekvencí 1! Vystoupejte na vrch Vladař u Žlutic

9. srpna 2020·Pojeďte na výlet s Frekvencí 1·Karolína Stránská
Pokud si rádi užíváte čistou přírodu a nebojíte se chodit pěšky, naplánujte si výlet na vrch Vladař u Žlutic. Je to majestátní dominanta kraje s nadmořskou výškou 693 metrů. Kdysi tu bývalo keltské hradiště, které se rozkládalo zejména na vrchu hory. Podle nálezů byl kdysi Vladař odlesněn a hustě obydlen.

Záznam rozhovoru

Místo se proslavilo za husitů. Husité se tu v roce 1421 úspěšně bránili pod vedením Jana Žižky z Trocnova. Pokud budete mít oči otevřené, najdete tu jeho pamětní desku.

Vědci se domnívají, že je Vladař pozůstatkem sopky. Zvláštností na samotném vrcholu je malé rašelinové jezírko bez přítoku, které v dávných dobách sloužilo jako cisterna na vodu.

Počítejte s tím, že na Vladař se dostanete pouze pěšky. Zvolte pevné boty, cesta k vrcholu je poměrně náročná. Ale zpříjemní vám ji naprosto čistý vzduch a naprostý klid. Rozhodně tu nepotkáte davy turistů a tak trochu tajemnou atmosféru panující na Vladaři si tak vychutnáte úplně v klidu.

Pro případ, že by Vám vyhládlo, doporučujeme do batůžku přibalit sušenky Emco. Obsahují hodně ovesných vloček, a tedy i vlákniny. Ta by měla být součástí každé zdravé svačiny, protože zasytí a pomáhá k dobré fyzičce. Ovesné sušenky Emco jsou proto skvělou svačinou na všechny vaše cesty.

Další epizody pořadu Pojeďte na výlet s Frekvencí 1