Dámský klub: Víte, co trápí vaše děti? Dejte jim možnost svěřit se!

My dospělí máme často tendenci nad starostmi dětí mávnout rukou. Z našeho úhlu pohledu se mohou jevit jako malicherné a nepodstatné. To ale není pravda. Naslouchejte svým dětem a pomáhejte jim starosti řešit. Vyplatí se to!

Vybíráme z vašich SMS

ZDRAVIM, damsky klube.vzpominam na sve detstvi,nikdo nas neposlouchal,neporadil,tak jsme kourili,chodili za skolu,pak dostaly par facek ….dnes se tomu SMEJU,taky jsme zdrave vyrostly.Romana

MAM dve pubertalni dcery-dvojcata,16 let. Barevne vlasy,ulomeny nehet ci blba ucitelka,ktera jim da za pet i kdyz se ucily,jak tvrdi ony,TAK to je slaby odvar toho,kdyz ted zacaly randit…. Moje maminka mi rikala, ze se mi vse jednou vrati a ja premyslim, jestli jsem BYLA v puberte takova,aby se mi to vracelo 2x najednou!

DNES AKTUALNE RESIME PSYCHYCKY STAV UCITELKY,KTERA MELA TOLIK DRZOSTI A OZNAMILA ZAKUM 8 TRIDY, ZE ZITRA PISI PROVERKU. PRED VANOCI! ALENA

 

Naslouchání je umění

Jen tak se dozvíte, co váš potomek aktuálně řeší, co ho trápí. Najděte si chvíli času, kdy neděláte nic jiného, než že jste chvíli spolu. Zapomeňte na přípravu večeře, žehlení a sledování televizních zpráv. Koncentrujte svou pozornost opravdu jen na dítě. Sedněte si a vnímejte se navzájem.

Nekřičte a neposmívejte se

Pokud se vám dítě svěřilo se svým problémem, reagujte v klidu. Dítě vám dalo naprostou důvěru a očekává od vás radu, pohlazení, návrh řešení. S výkřiky typu: „To ses asi zbláznil!“ toho moc nevyhrajete. Pokud vám nějaká starost přijde úsměvná, nechte si úsměv na později, zasmát se můžete s partnerem. Dítě svou starost vnímá jako zásadní.

Nezapomínejte

Vzpomeňte si na své dětství. Pětka z diktátu pro vás znamenala obrovské trauma. Dneska se tomu usmějete, protože takových katastrof ještě bylo!

Nechte ho myslet samostatně

V některých případech dítě neočekává vaši radu, ale chce prostě jen vyslechnout. Vypovídat se je občas ta nejlepší terapie. Buďte svému dítěti tím nejlepším terapeutem právě vy. Vrátí vám to svou důvěrou. 

 

Svěřuje se dcera Markétě? A kdo se svěřuje Anetě?

Markéta: Pevně doufám, že se mi se svými starostmi dcera svěřuje. A starosti má obrovské – co holky říkaly, jak to myslely, jestli si může dát barevný přeliv na vlasy…

Aneta: No, moje Bubu za mnou běží okamžitě a pokaždé, když má problém…. když si zlomí drápek, když se lekne velkého psa, když jí uvízne hovínko u zadečku atd. Jsem ráda, že mi všechny moje holky, Bubu, Šušu a Lulu bezmezně věří 🙂

Děkujeme za všechny SMS a za to, že nasloucháte svým dětem. Těšíme se na slyšenou již zítra od 16:00 – 17:00 hodin!