Sex a vztahy: 4 slova, která byste nikdy neměli druhému říkat

Zdravému vztahu občasná výměna názoru neuškodí. Hádka z očí do očí je fér. Škodlivá jsou ale slova, kterými zraňujete druhého nevědomky. Jaká?

Vášnivá diskuse nebo menší hádka: při nich nám uniknou občas slova, kterých později litujeme. Ale o těch tu řeč není. Horší jsou slovíčka, která říkáme denně a už ani nevnímáme, že mohou našeho partnera zraňovat

Na která slůvka si dát pozor?

Ty

„TY mě vůbec neposloucháš! TY už jsi zase…. (nevynesl koš a podobně)“. Diskuse, které začínají slovíčkem „TY“ vedou v partnerství obvykle ke špatným koncům. Tím, že větu uvedete „TY bys měl, TY nikdy…“, vyslovujete automaticky jakousi výtku. Co je lepší? Začínejte slůvkem „JÁ“. Zkuste třeba zahájit debatu slovy: „Já bych si moc přál/-a…“ nebo „Myslím si, že jsi mi asi špatně rozuměl/-a“.

Měl/-a bys nebo Musíš

Věty, které začínají příkazem, neslyší rád nikdo z nás. Natož ve vztahu, stačí šéfové v práci. Proč to tak je? Například slovíčko „měl bys“ nepřímo ukazuje, že se cítíte chytřejší a lepší než partner, že ho vlastně poučujete a vychováváte. I když to tak nemyslíte.  Ale uznejte sami, co zní líp: „Měl bys konečně vynést ten koš!“ Nebo „Uděláš mi fakt radost, jestli dneska vyneseš koš ty!“ Naučte se formulovat spíše přání než rozkazy.

Očekávám

Takové nevinné slovíčko a kolik může způsobit nepříjemností. „Očekávala jsem, že mi s domácností pomůžeš mnohem víc!“. Taky vám to zní negativně? Jasně, v té větě se skrývá jedna velká výčitka. Zkuste to obratněji: „Přála bych si, abys mi pomohl v domácnosti trochu víc. Uděláš mi radost!“

Naučte se říkat, co od druhého chcete, ale volte správná slova! 

 

RADA FREKVENCE 1: Zlozvyky, které zabíjejí vztah! Na tyhle čtyři rozhodně zapomeňte

10 věcí, které jsou ve vztahu důležitější než sex

VZTAHY: Jak se cítit po letech vztahu stále zamilovaně? Zkuste pravidlo 2 – 2- 2!