Zdravě myslet, zdravě žít: Co je třeba vědět, když se jdeme učit něco nového?

26. ledna 2017·Zdravě myslet, zdravě žít·Redakce
Motivační pořad Zdravě myslet, zdravě žít vám pomáhá najít cestu i cíle. Každý se může mít skvěle. Nevěříte? Poslouchejte. V rádiu nás uslyšíte od pondělí do pátku v 10:50.

Záznam rozhovoru

Jitka: Já se začala na stará kolena dovzdělávat, vedle tebe, Petru, to ani jinak nejde. Díky tomu se mi daří lépe a lépe. Co je třeba vědět, když se jdu učit něco nového?

Petra: Abychom předešli panické kritice – bože já jsme blb a nic do mě neleze, je dobré znát, jaké existují fáze učení.

Jitka: Pověz.

Petra: Nevědomá nezpůsobilost – nevím, že nevím, to je ještě fajn, než mě něco nebo někdo upozorní a já zjistím, že potřebuji vědět. Tady přecházím do fáze, už vím, že nevím nebo něco neumím a chci se doučit – vědomá nezpůsobilost. Tahle fáze je super, tady je největší prostor pro rozvoj a učení.

Jitka: Pak už umím? Co teda dál?

Petra: Pozor, uvědomuji si, že jsem se naučila, ale ve třetí fázi vědomé způsobilosti ještě nemám naučené, řekněme činnost zažitou a stojí mě hodně dřiny, soustředění a nasazení.

Pak přichází čtvrtá – pro mnohé z nás osvobozující fáze – nevědomé způsobilosti – kdy je činnost rutinní a ani nevím, že jí ovládám.

Jitka: To je jako my dvě za mikrofonem, už ani nepamatuju, jak jsem se učila. Každopádně učíme se stále nové a rosteme i díky ZMZŽ. Najdete nás také na facebooku.

Další epizody pořadu Zdravě myslet, zdravě žít

Doporučujeme