Zdravě myslet, zdravě žít: Jak je to v Česku s finančním vzděláním?

27. ledna 2017·Zdravě myslet, zdravě žít·Redakce
Motivační pořad Zdravě myslet, zdravě žít vám pomáhá najít cestu i cíle. Každý se může mít skvěle. Nevěříte? Poslouchejte. V rádiu nás uslyšíte od pondělí do pátku v 10:50.

Záznam rozhovoru

Jitka: Petru, jak je to s finančním vzděláním u nás?

Petra: Jitu, vybavila jsem se aktuálními čísly, to odpoví na tvou otázku nejlíp. Kdyby přišla krize a Češi by přišli o peníze, třetina Čechů by zemřela hlady do 90 dnů. Čísla jsou i dál nekompromisní – 30 000 Čechů nemá na zaplacení hypotéky, resp. plácají splátky, jak se dá, aby nepřišli o bydlení.

Jitka: uff, jak to, že jsme na tom tak mizerně?

Petra: To není jen u nás, ale v celém světě a mnohde hůř. Jde o finanční negramotnost, unáhlená řešení bez vidiny důsledků.

Jitka: Takže za to mohou školy i rodiče?

Petra: Já bych rozhodně učila na 2. stupni ZŠ finanční výchovu, místo hudebky třeba. Jen finančně zajištěný si může pískat a brnkat.

Jitka: Proč je to tak důležité?

Petra: Protože s penězi manipulujeme každý den, a všechny finanční transakce ovlivňují náš život a životy jiných. Jde o celkovou orientaci ve finančním světě.

Jitka: Škoda, že to tady my dvě nevyřešíme, ale můžeme cinknout PhDr. Valachové, třeba tvé výzvy vyslyší. My se těšíme se ZMZŽ zase v po na F1.

Další epizody pořadu Zdravě myslet, zdravě žít

Doporučujeme