Zdravě myslet, zdravě žít: Jak komunikovat s dětmi?

7. prosince 2016·Zdravě myslet, zdravě žít·Redakce
Motivační pořad Zdravě myslet, zdravě žít vám pomáhá najít cestu i cíle. Každý se může mít skvěle. Nevěříte? Poslouchejte. V rádiu nás uslyšíte od pondělí do pátku v 10:50.

Záznam rozhovoru

Jitka: Do knížky „Manuál osobní spokojenosti“  Petra Krajčinovič napsala zajímavou kapitolu o komunikaci rodičů s dětmi. Nejen, že záleží na tom, co dětem říkáme, ale taky kolik jim toho povíme. Jak to tedy je, Petro?

Petra: Je to, jak říkáš, Jitko. Pro upřesnění, úspěšnost vašeho dítěte je závislá na množství textů, které od vás slyší.

Jitka: Jak je to věkově? Kdy začít?

Petra: Už od kojeneckého věku závisí na množství textu, kterým sytíme dětské hlavičky. Mozek se tak formuje a kolem předškolního věku jsou vidět obrovské rozdíly mezi dětmi, zejména u samostatného myšlení a v rozvoji řeči.

Jitka: To je zajímavé, co?! Záleží i na počtu slov!

Petra: To víš, že jo! Děti méně vzdělaných rodičů a ze slabších soc. vrstev slyší zhruba 600 slov za hodinu a 50% z nich je negativně zabarvených. Vzdělanější a schopnější rodiče řeknou dětem přes 2000 slov za hodinu, převážně pochvalných.

Jitka: To je velký rozdíl, nikdy bych neřekla, že až tak zásadní.

Petra: Viď. Když to sečteme, během prvních tří let života slyší děti z první skupiny o třicet miliónů slov méně než děti těch úspěšných!

Jitka: Jak si pomoct?

Petra: Když už jste málomluvní, tak dětem čtěte. Ideálně 2×20 min.

Jitka: Teda, dnešní téma mě bavilo! A zítra se těším na další ZMZŽ, bude o tom, jak zajistit dětem skvělou budoucnost.

Další epizody pořadu Zdravě myslet, zdravě žít

Doporučujeme