Zdravě myslet, zdravě žít: Jak sám sebe vhodně slovně motivovat?

5. června 2017·Zdravě myslet, zdravě žít·Redakce
Motivační pořad Zdravě myslet, zdravě žít vám pomáhá najít cestu i cíle. Každý se může mít skvěle. Nevěříte? Poslouchejte. V rádiu nás uslyšíte od pondělí do pátku v 10:50.

Záznam rozhovoru

Jitka: Když chci čehokoliv životě dosáhnout, je dobré vědět, jak sám sebe vhodně slovně motivovat.

Petra: Není důležité ovládat umění komunikace, ale také správně zacházet sám se sebou a k tomu je nutné volit vhodná slova a způsob, jak k sobě a druhým promlouvat.

Jitka: Jaká jsou nevhodně zvolená slova?

Petra: V rámci NLP opravdu nefunguje podmiňovací způsob – měl bych, chtěla bych. Je to motivačně vratké, vágní a nepřesvědčivé. Buďto mi někdo poradil nebo to ode mne očekávají druzí. Může za to třeba i fakt, že už mám vyzkoušeno, nevyšlo to, proto jsem k té či oné věci nedůvěřivý.

Jitka: Co ještě neposlechne náš mozek?

Petra: Direktiva – zejména musím. Se slovem musím se potýkáme už od dětství, museli jsme si čistit zuby, chodit brzy spát, nyní musíme pracovat až do důchodu, stále něco musíme a mozek má k musení odpor. Když musíte = nechcete.

Jitka: Jakými slovy se tedy vhodně namotivovat?

Petra: Ideální je oznamovací a přací způsob – chci a potřebuji. Je měkčí než musím a pevnější než měl bych, chtěla bych. Přeji si být zdravá, krásná a chci být spokojená.

Co chcete a potřebujete vy? Pojďte si zjistit do zóny České spořitelny, najdete nás v cíli Avon pochodu 10. června.

 

Další epizody pořadu Zdravě myslet, zdravě žít