Zdravě myslet, zdravě žít: Proč je v Česku tolik finančně negramotných?

19. ledna 2017·Zdravě myslet, zdravě žít·Redakce
Motivační pořad Zdravě myslet, zdravě žít vám pomáhá najít cestu i cíle. Každý se může mít skvěle. Nevěříte? Poslouchejte. V rádiu nás uslyšíte od pondělí do pátku v 10:50.

Záznam rozhovoru

Jitka: Proč je v Česku tolik finančně negramotných, co je příčinou?

Petra: Máš pravdu. V ČR máme vysoké číslo exekucí. Přičítám to zejména lehkomyslnosti a neochotě, možná i nedůvěře ve finanční vzdělávání.

Jitka: Je to tedy o inteligenci a vzdělání?

Petra: FI není o tom, jestli je někdo hloupý a jiný chytrý, nejde ani o vzdělání nebo štěstí. FI je o schopnosti hospodařit s penězi a majetkem. K tomu je potřeba nejen abstraktní inteligence, ale hlavně i určité znalosti a zkušenosti.

Jitka: Co tedy lidem chybí k tomu, aby měli dostatek peněz?

Petra: Peníze zpříjemňují život a zajistí nám určitou míru svobody, takže je dobré se o ně hezky starat. Nejdůležitější je najít rovnováhu mezi příjmy a výdaji. Tzn. Mít na zaplacení nezbytných výdajů, dostatečně vycpaný finanční polštář a stranou na zpříjemnění všedních dnů.

Jitka: Co se lze doučit, abychom si nenechali peníze vyfouknout před nosem, a začali hospodařit?

Petra: Naučit se finančně plánovat, být o financích informovaný – jedině tak nesednete na lep nevýhodným finančním produktům. Maximalizovat výnos z úspor a investic. Do kdy chcete čekat vy na to, abyste se měli dobře?

Jitka: Na přednáškách ZMZŽ říkám, že mnozí z nás se nestydí zajít k lékaři a svěřit se mu s intimním problémem, ale bankovních poradců se bojí. Zahoďte stud a nechte si poradit, ať se máte dobře. Je to ta nejjednodušší cesta. Držíme palce!

 

Další epizody pořadu Zdravě myslet, zdravě žít

Doporučujeme