Zdravě myslet, zdravě žít: Proč se lidé bojí mluvit o penězích?

22. listopadu 2016·Zdravě myslet, zdravě žít·Redakce
Motivační pořad Zdravě myslet, zdravě žít vám pomáhá najít cestu i cíle. Každý se může mít skvěle. Nevěříte? Poslouchejte. V rádiu nás uslyšíte od pondělí do pátku v 10:50.

Záznam rozhovoru

Jitka: Lidé se bojí o penězích mluvit, bojí se o ně říct, bojí se, že když jich budou mít hodně, pokazí jim to charakter a sousedi prasknou závistí…? Proč tomu tak je, Petru?

Petra: Asi jste někde slyšeli: Peníze jsou tabu. Peníze mohou za všechno zlo na světě. Z toho pramení strach přiznat si, že peníze chci a potřebuji a mám je rád. Z nedostatku financí vznikají i konflikty ve vztazích.

Jitka: Nakousla jsi finance jako zdroj hádek ve vztazích. Často končí rozchodem.

Petra: Ano, hádky a rozchody mají dost často společného jmenovatele – nedostatek finančních prostředků. Ten se může projevit v důsledku špatného hospodaření nebo rozdílných potřeb. Proto je dobré už v začátcích vztahu jasně říci, co od života očekávám. Je to Hilton nebo spacák na mýtině…

Jitka: Já vždycky věděla! HILTON. Co za tím, že lidé nemluví o penězích, ještě může být?

Petra: Lidé jsou zmatení. Ve financích se nevyznají, tudíž o nich radši nemluví. A pak bankám  a finančnictví vůbec nevěří.

Jitka: Proto se tak lehce chytnou na veselou reklamu s nejnižší splátkou u sousedů.

Petra: Přesně jsi to trefila, Jitu! Právě nedůvěra v banky je ornou půdou pro vznik potutelných půjček a nových bank, které se tváří jednoduše a kamarádsky.

Jitka: Co radí PK?

Mluvte o penězích otevřeně. Zajímejte se o ně. Dávejte pozor, komu je svěřujete. Sestavte si finanční plán s odborníkem. Nestyďte odkrýt svoje neznalosti. Nebojte se požádat o pomoc.

Jitka: A jestli se chcete dozvědět o penězích více, zajděte na přednášku Zdravě myslet, zdravě žít už zítra do budovy České spořitelny v Příbrami, startujeme v18 hod.

Další epizody pořadu Zdravě myslet, zdravě žít

Doporučujeme