VIDEO: Do kin vstupuje film Kód Enigmy! Podívejte se na trailer

Do našich kin právě přichází britsko-americký filmový thriller z roku 2014 Kód Enigmy! Snímek má osm nominací na Oskara, včetně těch hlavních: nejlepší film, režisér, herec v hlavní roli, herečka ve vedlejší roli, adaptovaný scénář, střih, hudba a výprava.

ALAN TURING – MUŽ, KTERÝ ROZLUŠTIL KÓD ENIGMY

V zimě roku 1952 britská policie dostala hlášení o vloupání do domu profesora matematiky a kryptoanalytika Alana Turinga (Benedict Cumberbatch). Namísto pachatele tohoto zločinu však v poutech odvedli samotného Turinga, který byl obviněn ze sexuálních přestupků a čekal ho zničující soudní proces. Téměř nikdo ze zúčastněných nevěděl, že jde  o válečného hrdinu, který se spolu s týmem podílel na prolomení kódu legendárního německého šifrovacího stroje Enigma. The Imitation Game vypráví příběh matematického génia, který díky svému úžasnému talentu pomohl zkrátit 2. světovou válku a zachránil tak tisíce lidských životů.

V září 2009 se britský premiér Brown jménem vlády Alanu Turingovi omluvil za všechny křivdy a 24. prosince 2013 mu královna Alžběta II. udělila královskou milost.