Kanada se vrací na trůn! Hokejisté javorových listů porazili Německo, třetí jsou překvapivě Lotyši

28. května 2023·Zprávy·ČTK

Mistroství světa v hokeji (Zdroj: Profimedia)

V neděli večer se ve finském Tampere hrálo finále mistroství světa. Mistry světa se stala Kanada, které porazila Německo 5:2. Na třetím místě se stalo překvapivě Lotyšsko, které turnaj spolupořádalo. Ti porazili Spojené státy 4:3 v prodloužení.

Hokejisté Kanady získali 28. titul mistrů světa. Ve finále v Tampere zdolali Německo 5:2, přestože inkasovali jako první a ještě po 37 minutách prohrávali 1:2. Dvěma góly pomohl k obratu útočník Samuel Blais, jehož druhý zásah v čase 44:51 byl vítězný.

Němci hráli finále poprvé a medaili z MS získali po dlouhých 70 letech. Na zlato ale ani tentokrát nedosáhli. Do vedení je poslal John Peterka a po Blaisově vyrovnání jim vrátil náskok Daniel Fischbuch. Stav 2:2 zařídil Lawson Crouse. Kanadský tým pak ovládl třetí třetinu, v níž se prosadili opět Blais, kapitán Tyler Toffoli a v závěru do prázdné branky Scott Laughton. Kanaďané se rekordním 28. zlatem odpoutali v historickém pořadí od Ruska a bývalého Sovětského svazu.

Hokejisté Lotyšska slaví historickou medaili na velké akci. V utkání o třetí místo na mistrovství světa v Tampere porazili Spojené státy americké 4:3 v prodloužení. Hrdinou zápasu se stal obránce Kristians Rubins, který v 55. minutě vyrovnal na 3:3 a po 82 sekundách nastavení svým druhým gólem v utkání také rozhodl. Američané hráli o bronz potřetí za sebou a uspěli jen v roce 2021 v Rize.

Pro Lotyše byla dosavadním maximem sedmá místa z let 1997, 2004 a 2009. K medaili jim pomohlo i osm hokejistů, kteří v uplynulé sezoně působili v české extralize. Za USA dnes dvakrát skóroval Rocco Grimaldi, který si na turnaji připsal v 10 zápasech 14 bodů za sedm branek a stejný počet asistencí a předstihl v čele produktivity Dominika Kubalíka. Český kanonýr nasbíral v osmi duelech 12 bodů za osm tref a čtyři přihrávky. Příští rok se mistroství světa bude konat v České republice v Praze a v Ostravě.