Martin Prchlík: Transplantace jater u dítěte s váhou 3,5 kg byla medicínským vrcholem

12. května 2025·Zprávy·Šárka Blahoňovská

Martin Prchlík. (Zdroj: Frekvence 1)

Primář dětské intenzivní medicíny Martin Prchlík v Press klubu Frekvence 1 otevřeně mluvil o zázracích moderní medicíny, psychické zátěži lékařů i významu lidského přístupu v péči o ty nejmenší pacienty. V rozhovoru s Bárou Nesvadbovou představil mimo jiné unikátní případ transplantace jater u novorozence vážícího pouhé 3,5 kilogramy.

Rozhovor začal popisem mimořádného lékařského zákroku, který Prchlík a jeho tým nedávno provedli. Šlo o transplantaci jater u sedmitýdenního dítěte s vážným selháním jater v důsledku adenovirové infekce. Vzhledem k věku a váze dítěte nebylo možné čekat na vhodného dárce z registru, a tak orgán daroval živý příbuzný – bratr matky. Prchlík označil podobné zákroky za vyvrcholení mnohaleté týmové práce, kde hraje roli každý člen personálu.

Práce s dětskými pacienty má ale svá specifika. „Děti jsou přece jenom specifičtí pacienti, na rozdíl od dospělých… jinak se hojí a je nutné s nimi i jinak zacházet,“ říká primář s více než čtyřicetiletou zkušeností.

Důležitou součástí rozhovoru byla i otázka komunikace s rodiči malých pacientů. Prchlík zdůraznil, že rodiče mají vždy právo na plné informace – bez přikrašlování i bez falešných nadějí. Podle něj je nutné mluvit pravdivě i o nízké šanci na přežití, protože právě v tom je obrovská zodpovědnost intenzivní medicíny: ne jen prodloužit život, ale zachovat jeho kvalitu a smysl. „Každé úmrtí je pro nás situací, kterou nejenže zkoumáme, ale také si říkáme, co se stalo, co by se mohlo udělat jinak.“

Frustrace rodičů i dětí je podle něj přirozená, ale úkolem lékařů je jejich důvěru nezklamat. Úspěchem je pro něj návrat dítěte k samostatnému životu: „Všechno ostatní považuju za neúspěch.“ V závěru pořadu došlo i na téma moderních technologií – umělé inteligence a robotiky.

Co dalšího Martin Prchlík v rozhovoru řekl? Poslechněte si celý Press klub.

Zprávy - další články