Žena přes pět let pobírala dávky na svou mrtvou matku

Žena přes pět let pobírala dávky na svou mrtvou matku
13. dubna 2018·Karolína Stránská

Déle než pět let neoprávněně pobírala žena z Luhačovic na Zlínsku dávky na ošetřování své matky, která zemřela. Policie ji nyní podezřívá z podvodu. V případě uznání viny hrozí šestapadesátileté ženě až pět let vězení. Způsobená škoda přesáhla 55.000 korun. ČTK to řekla mluvčí zlínské policie Monika Kozumplíková.

Žena se podle ní o svou nemocnou matku starala od roku 2009. “Tehdy pobírala měsíčně příspěvek ve výši 2000 korun. Následující rok jí příspěvek snížili na 800 korun. Její matka zemřela v prosinci roku 2011 a povinností dcery jako pečovatelky bylo tuto změnu do osmi dní nahlásit příslušnému úřadu. To však žena kvůli své špatné finanční situaci neučinila a příspěvek pobírala dál,” uvedla mluvčí.

V roce 2016 Úřad práce ČR ženě dokonce navýšil příspěvek na péči na 880 korun, což jí úředníci písemně sdělili. “Ani tehdy se v ženě nehnulo svědomí a nenahlásila neoprávněnost pobírání příspěvku. Až šetření příslušného úřadu v srpnu roku 2017 ukázalo, že seniorka před několika lety zemřela, a na její dceru podali trestní oznámení,” sdělila Kozumplíková.

Podle ředitelky krajského úřadu práce Miriam Majdyšové jde o zcela mimořádnou situaci. “Pečující osoba má povinnost nahlásit nám případné úmrtí osoby, o kterou se stará, což se v tomto případě nestalo,” řekla ČTK Majdyšová.

Žena se ke svému jednání přiznala. Zároveň podle Kozumplíkové slíbila, že dlužnou částku úřadu práce řádně splatí.

Zdroj: ČTK

🔥 Právě nejčtenější v kategorii Zprávy

Doporučujeme