GALERIE: Stovky lidí demonstrovaly v Praze proti norské sociálce Barnevernet!

GALERIE: Stovky lidí demonstrovaly v Praze proti norské sociálce Barnevernet!
16. ledna 2016·Redakce

V Praze protestovaly stovky lidí proti postupu norské sociální služby Barnevernet. Kritici jí vytýkají odebírání dětí z rodin cizinců v Norsku. V Česku jitří emoce nový případ děvčátka české matky i starší kauza sourozenců Michalákových.

Po proslovech před velvyslanectvím Norska vyrazili demonstranti k budově norských fondů. Podle odhadu z místa před velvyslanectvím se protestu účastnila asi stovka lidí, organizátoři odhadovali počet na 300 až 400 lidí.Průvod šel hlavní turistickou cestou přes Staroměstské náměstí a Karlův most.

V Česku na sebe pozornost strhl případ bratrů Michalákových. Barnevernet odebral českým rodičům syny Denise a Davida v květnu 2011 kvůli podezření na zneužívání a zanedbávání. To se nepotvrdilo, ale soud tehdy považoval zjištění za závažná a děti nechal u pěstounů. Norské úřady loni v září rozhodly o zbavení matky rodičovských práv a adopci mladšího hocha. Vášně budí i kauza devítiměsíčního děvčátka, které norská sociálka odebrala české matce a norskému otci před pár týdny. 

Akce je součástí řetězu demonstrací v různých zemích. Odebrání dětí v Norsku řeší i slovenská matka či rumunská rodina. Protesty se dnes podle pořadatelů konají také v Moskvě, Litvě a Vídni, v dalších dnech pak v indické Kalkatě, v Bratislavě či ve Varšavě. Dosud se uskutečnily v Norsku, Španělsku, Británii či Rumunsku.

🔥 Právě nejčtenější v kategorii Zprávy