Jak vyzrát na nepravidelné srážky? Pořiďte si retenční nádrž.

Nechcete zbytečné plýtvat pitnou vodou na zalévání záhonů? Pořiďte si retenční nádrž na zadržování dešťové vody. Suchem se trápit nemusíte vy ani vaše zahrada. Zachycenou dešťovku jednoduše můžete používat na zalévání zahrady, ale také jako užitkovou vodu v domácnosti, třeba na praní nebo splachování toalety. Jak takovou nádrž vybrat?

Retenční nádrž slouží na zachytávání dešťové vody a její uskladnění. Vodu pak snadno využijete jak na zalévání zahrady, mytí auta, ale klidně i jako užitkovou vodu v domácnosti. Nádrž si vybírejte podle velikosti plochy, ze které se bude voda odvádět, důležitý je také účel využití zachycené vody nebo počet členů v domácnosti.

Vyberte si správný typ retenční nádrže

Retenční nádrž se vyrábí ve 3 provedeních:

  • samonosné,
  • pro obetonování,
  • a dvouplášťové.

Každý typ je vhodný do jiného podloží. Samonosné nádrže jsou vhodné do stabilního podloží bez výskytu jílovité nebo písčité půdy. Nádrže pro obetonování použijete do míst, kde se v zemi vyskytuje větší množství jílu, podloží je skalnaté nebo chcete mít nádrž ve větší hloubce. Dvouplášťové nádrže jsou určené do míst s výskytem spodní vody a tam, kde je půda písčitá a jílovitá.

Volba velikosti retenční nádrže

Velikost retenční nádrže nestřílejte jen tak od oka. Příliš malá vám nemusí stačit, příliš velká je zase zbytečná. Ideální je zaměřit se na počet členů domácnosti, účel, na který chcete zachycenou vodu využívat a taky plochu, ze které budete vodu odvádět.

Počítejte s tím, že byste v nádrži měli mít zásobu vody zhruba na 3 týdny, což je doba, během které může přijít déšť a nádrž doplnit. Jestli budete dešťovou vodu využívat i v domácnosti, doporučený objem nádrže snadno spočítáte podle osob v domácnosti, kdy na jednu osobu se počítá s 1 m3. Pokud budete vodu využívat zároveň k zalévání zahrady, výsledný objem zvyšte zhruba o další 1 m3 na každých 100 m2 zahrady, resp. plochy, kterou budete zalévat.

Počáteční investice se vám vrátí

Cena retenční nádrže se odvíjí od velikosti i typu nádrže a pořizovací náklady se mohou vyšplhat i na pár tisíc korun. Pokud chcete opravdu kvalitní retenční nádrž, počítejte i s desetitisíci. Samozřejmě je možné zvolit si malou nadzemní nádobu na zachytávání vody, která má krásný design a sloužit může zároveň jako květináč. Tato varianta je nejlevnější, ovšem voda v ní nevydrží dlouho a ani jí nebudete mít do zásoby tolik, jako v případě klasické retenční nádrže do země. K těm velkým podzemním už je ale nutné i další příslušenství, jako filtr, čerpadlo a potrubí, zejména pokud dešťovou vodu chcete využívat i v domácnosti. A cenu navýší i výkop jámy pro nádrž a její instalace. Tato investice se vám ale vrátí v podobě až 50 % ušetřených nákladů za vodu ročně.