Láska přes internet ji stála 90 000 dolarů. „Bylo to jako droga,“ říká seniorka

30. června 2025·Koktejl·Šárka Blahoňovská

Ilustrační foto. (Zdroj: |Depositphotos)

Obzvlášť senioři bývají snadným cílem internetových podvodů zaměřených na citově zranitelné lidi. Podle údajů FBI z roku 2024 například přišli obyvatelé Montany kvůli romantickým podvodům celkem o více než 2,2 milionu dolarů. Jedním z těchto případů je příběh Rity, která o své zkušenosti otevřeně promluvila ve videu, jež natočila kancelář FBI v Salt Lake City.

Rita se zrovna rozváděla a cítila se velmi osamělá, když narazila na muže, který jí začal psát přes internet.
„Bylo to jako droga, ty zprávy byly jako vzduch. Potřebovala jsem je k životu. Teď, když je čtu zpětně, je mi z toho zle. Nechápu, že jsem tomu uvěřila,svěřila se Rita.

Muž, se kterým navázala vztah, odmítal osobní setkání a komunikoval s ní výhradně online. Přesto mu žena postupně poslala více než 90 000 dolarů. Až po čase jí došlo, že šlo o propracovaný podvod „Romantické podvody způsobují jedny z největších finančních ztrát mezi kybernetickými zločiny. A senioři jsou často nejzranitelnější,upozornila mluvčí FBI Sandra Barker.

Podvodníci se podle FBI typicky chovají podle určitého vzorce. Brzy začnou používat zamilovaná slova, tvrdí, že žijí daleko a nemohou se osobně sejít, a snaží se oběť izolovat od jejího okolí. Nakonec přijde žádost o peníze, obvykle pod záminkou nouzové situace.

Ani Česká republika není vůči romantickým podvodům imunní. Podle dat Policie ČR se každoročně jedná o škody v řádech desítek milionů korun. V roce 2019 šlo o více než 29 milionů a podobná čísla se opakovala i v následujících letech.

Buďte obezřetní, pokud jde o osobní informace sdílené online – včetně fotografií, jmen nebo detailů ze soukromého života. FBI doporučuje ověřovat profily, například pomocí služby Google Reverse Image Search, která zjistí, zda se použité fotografie neobjevují i jinde. Další výstražný signál je tlak na rychlé přesunutí komunikace z veřejné seznamky na soukromý chat.

Policie ČR navíc upozorňuje na další znaky možného podvodu – špatnou češtinu, nelogické nebo podezřele dojemné příběhy a zvláštní fotografie. Důrazně varuje před zasíláním kopií osobních dokladů nebo údajů k bankovním účtům a kartám. Pokud někdo žádá o peníze, je důležité okamžitě přerušit kontakt, uložit si veškerou komunikaci a obrátit se na linku 158. Pokud už jste poskytli bankovní údaje, co nejdříve kontaktujte svou banku.

Koktejl - další články