Muž telefonoval čtyři hodiny denně. Stálo ho to zdraví a do konce života bude dostávat rentu

Používáte mobilní telefon jako pracovní nástroj a v podstatě ho nepustíte z ruky? Soud uznal souvislost mezi nezhoubným nádorem a častým používáním mobilního telefonu - rozhodl, že muž, který se na něj kvůli svému problému obrátil, bude dostávat doživotní rentu.

Případ se týká sedmapadesátiletého muže z Itálie, který byl zaměstnán u velkého podniku a do jehož pracovních povinností patřilo používat až čtyři hodiny denně telefon. Po 15 letech začal mít zdravotní potíže v podobě pocitu trvalého ucpání ucha. Lékaři diagnostikovali neurinom akustiku, tedy nezhoubný nádor vycházející z Schwannomových buněk obalujících sluchový a rovnovážný nerv.

“Naštěstí je to nezhoubný nádor, ale způsobil invaliditu. Musel jsem se podrobit odnětí sluchového nervu a na pravé ucho jsem hluchý,” sdělil postižený, jehož jméno nebylo uvedeno.

Soudem pověřený znalec určil 23procentní invaliditu a rozhodl, že pojišťovna pracovních úrazů má muži vyplácet doživotně měsíčně 500 eur (13.000 Kč). Mužovi právníci oznámili, že rozhodnutí dokazuje souvislost mezi “nevhodným používáním telefonu a mozkovým nádorem”. Studie, které se ve světě dosud prováděly, vědcům neumožňují s určitostí říci, zda časté používání telefonu může souviset s výskytem rakoviny.

Zdroj: ČTK