Nebezpečné selfie zabily už stovky lidí. Kde a proč se umírá nejvíce?

Co je to selfie už dnes není potřeba nijak obsáhle vysvětlovat. Moderní autoportréty díky přední kameře již pořizuje úplně každý - starší i mladší generace, lidé všech povolání, vyznání i životních stylů. Někteří lidé ale touhu po impozantní selfie dovádějí až do extrému a neváhají si je pořizovat i ve velmi nebezpečných situacích. Bohužel, někteří za to zaplatí vlastním životem.

Podle odborné publikace Journal of Family Medicine and Primary Care zemřelo od roku 2011 už několik set lidí kvůli focení selfie. Data lékařského institutu All India Institute Of Medical Sciences ukazují, že k největšímu počtu těchto úmrtí dochází na území Indie. Tu následuje Rusko, Spojené státy Americké a Pákistán.

Nejrizikovější jsou pro zaujaté fotografy hlavně vodní plochy a velké výšky. Nejvíce lidí při focení sebe samotných totiž připraví o život utonutí, pády anebo nehody s nejrůznějšími dopravními prostředky. Tři čtvrtiny obětí tvoří mladí muži do 30 let.

Nebezpečný fenomén dosáhl takové šíře, že se úřady snaží najít co nejefektivnější prevenci. Ruská policie například vydala speciální tištěné brožury o nástrahách nerozumného focení selfie, ve Spojených státech zase národní parky vydaly  podrobné návody, jak se v přírodě fotit bezpečně. V Indii dokonce policie oficiálně prohlásila ta nejnebezpečnější místa “no-selfie zone”, tedy “zónou bez selfie”. Pro všechny tam nyní platí zákazy cokoli fotit i natáčet.

Ze všeho nejdůležitější je ale duchapřítomnost a zdravý rozum. To, že se člověk momentálně soustředí jen na alezení toho správného úhlu ještě neznamená, že se kolem něj zastaví celý svět.

Galerie