Ojedinělý projekt v Česku! Vězni z otevřené věznice se budou starat o budoucí vodicí psy

Čtyři vězni z takzvané otevřené věznice v Jiřicích na Nymbursku se budou od čtvrtka starat o dvě štěňata, která budou v budoucnu sloužit jako vodicí psi. Vězni budou se psy v neustálém kontaktu, budou je učit základní návyky. Jde o první takový projekt v České republice, pravděpodobně i v celé Evropě, řekl ve čtvrtek novinářům generální ředitel Vězeňské služby Petr Dohnal. Cílem je rozšířit množství projektů, kterými jsou vězni prospěšní společnosti, ale také odsouzené připravit na propuštění na svobodu.

Vězňům ve čtvrtek chovatelé předali dvě tříměsíční štěňata, jde o křížence labradorského a zlatého retrívra. Jeden z pejsků se jmenuje Goro, druhý Shadow. V Jiřicích budou se svými novými dočasnými pány trávit devět měsíců, tedy dobu do dovršení jednoho roku.

Vězeňská služba má dlouhodobě zájem podílet se na pomáhajících projektech takovéhoto druhu. A právě tento projekt je projektem, který vyloženě zapadá do té filozofie, kterou já dlouhodobě prosazuji,” řekl Dohnal. Vězni se podle něj již zapojují například v dětských domovech, na táborech pro děti nebo pro sociálně slabé rodiny, pomáhají také v domovech seniorů, ale i nemocnicích.

(Projekt) umí pomáhat na obou stranách. Umí pomáhat potřebným, tedy těm nevidomým, kterým je primárně určen, ale umí pomáhat i našim vězňům chystat se na propuštění do civilního života a pomáhá jim získávat vlastnosti, které budou potřebovat, aby se úspěšně zařadili do společnosti po propuštění,” uvedl Dohnal.

Po devíti měsících bude Vězeňská služba celý projekt vyhodnocovat. “Chceme zjistit, jestli splnil naše očekávání, jestli z pejsků vyrostli ti pomocníci, kteří umí pomáhat. Pokud bude vše probíhat, jak má, tak budeme chtít, aby tento projekt pokračoval i nadále,” dodal ředitel.

Vězně pro výcvik psů vybral tým pracovníků otevřené věznice. “Jedná se o odsouzené, kteří jsou schopni se o tyto psy postarat, o odsouzené, kteří mohou chodit mimo věznici, aby skutečně pejsky mohli dostatečně socializovat,” řekl Dohnal. Pes se například musí naučit pracovat také v městské hromadné dopravě.

Vybráni do projektu byli celkem čtyři vězni. Dva z nich jsou hlavními pány pejsků, další dva jejich náhradníky, aby bylo zajištěno, že pes u sebe bude mít vždy člověka, kterého zná a na kterého je upoutaný. “Já jsem pejskař, pejska mám od mala. Na vojně jsem byl u psovodů, takže se psy mám zkušenosti. Já se na to těším, je to tady takové oživení,” řekl ČTK jeden z vězňů, který byl vybrán jako hlavní pán pro Gora. Trest si v Jiřicích odpykává za krádeže aut.

Psy vězňům poskytli chovatelé ze Školy pro výcvik vodicích psů. “Fyzicky sem budeme pravidelně dojíždět, v průběhu času s nimi bude pracovat vězeňský koordinátor a bude mezi námi stálý kontakt,” řekla ČTK chovatelka psů Laďka Dvořáková.

Kapacita otevřené věznice v Jiřicích je 32 vězňů. Denní režim se od režimu v běžném vězení moc neliší, vězni se pouze podle časového řádu řídí sami, nikdo jim neříká, co mají dělat, vše je na jejich odpovědnosti. Všichni vězni v otevřené věznici docházejí do zaměstnání, po pracovní době mají další povinnosti, například se musí starat o zvířata, prát si oblečení nebo mýt nádobí.

Jediným kritériem, které musí vězeň pro přeložení do otevřené věznice splňovat, je jeho zařazení do věznice s ostrahou v nízkém stupni zabezpečení. Vězeň by tady měl ideálně strávit zhruba 1,5 roku před svým propuštěním na svobodu, minimální doba je stanovena na šest měsíců.

Areál je obehnán betonovou zdí a hlídán kamerami. Postaveny byly čtyři domky pro odsouzené a administrativní budova pro personál. Na budování se podíleli sami vězni, stavba trvala čtyři měsíce. Odsouzení vyrobili také většinu nábytku. Každý domek má čtyři dvoulůžkové pokoje s vlastním sociálním zařízením, společenskou místnost a kuchyňský kout. V administrativní budově jsou vedle zázemí pro zaměstnance i místnosti pro vzdělávací a výchovné aktivity.

Zdroj: ČTK