Při lesním požáru v Portugalsku zemřelo nejméně 43 lidí! Většina uhořela ve svých autech

18. června 2017··Redakce

shutterstock

Nejméně 43 mrtvých a okolo 60 raněných si vyžádal rozsáhlý lesní požár ve středním Portugalsku, napsal deník Correio da Manhã s odvoláním na vládu. Podle agentury AP na místě zasahuje kolem šesti set hasičů, dva z nich jsou nezvěstní. Zpravodajský server BBC s odkazem na portugalská média informoval, že i přes množství nasazených hasičů a dvou protipožárních letounů se oheň prozatím nepodařilo dostat pod kontrolu.

Agentura AFP ohnisko požáru lokalizuje do centrální části země, a to asi 50 kilometrů jihovýchodně od univerzitního města Coimbra. Uvádí dále, že oheň propukl v sobotu v 15:00 místního času (16:00 SELČ) kolem obce Pedrógão Grande.

Četné oběti uvízly kvůli plamenům ve vozech na nedaleké silnici. Podle deníku Correio da Manhã nejméně 18 osob – první ze známých obětí – zemřelo ve čtyřech vozech, které uvízly v plamenech mezi městečky Figueiró dos Vinhos a Castanheira de Pêra. Deník také uvedl, že se šíří zprávy o několika vesnicích s vyhořelými domy. Varoval dále, že do mnoha oblastí zasažených ohněm se ještě pomoc ze strany státu nedostala, a počet obětí se tudíž může zvýšit.

“Počet obětí se bohužel neustále zvyšuje. V této chvílí činí 43 osob,” informoval představitel ministerstva vnitra José Gomes. “Pokud jde o lesní požáry, tak se podle všeho bohužel jedná o nejhorší neštěstí posledních let,” komentoval dění premiér António Costa.

V Portugalsku nyní vládne vlna veder a v některých oblastech dosahují teploty 40 stupňů Celsia. Po celé zemi se přes noc rozhořelo na šest desítek lesních požárů, proti nimž je nasazeno 1700 hasičů. Příčina ničivého požáru v centrální části není známá, místní obyvatelé oheň připisují suchu.

“V našem lesnatém kraji už dříve nějaké požáry propukly, ale na tragédii obdobných rozměrů si nevzpomínám,” řekla agentuře AP Valdemar Alves, starosta obce Pedrógão Grande. “Jsem šokován počtem obětí,” dodal.

České ministerstvo zahraničí nemá zatím podle mluvčí Michaely Lagronové informace, že by se v oblasti požárů pohybovali Češi. Prostřednictvím aplikace DROZD ale kontaktovalo české občany, kteří se v této aplikaci registrovali. Ministerstvo ji používá k tomu, aby informovalo Čechy v zahraničí v případě mimořádných situací. Podle Lagronové je v systému pro oblast Portugalska evidováno 49 lidí. “Je to oblast, kam příliš nejezdí zahraniční turisté, přesto ale upozorňujeme, že by teď lidé do této části Portugalska neměli jezdit,” uvedla mluvčí k požárům v centrální části země. Podrobnější údaje zatím podle ní nemají ani místní portugalské úřady.

Zdroj: ČTK

- další články