Se Soukupem jsem se nepohádal. Už to nemělo šťávu a náboj, řekl v Press klubu prezident Miloš Zeman

Hostem prezidentského Press klubu Frekvence 1 byl i tentokrát prezident Miloš Zeman. Kromě nedělní tragédie ve Vejprtech přišla řeč i na Meghan a Harryho, Karla Gotta, ale také na konflikt v Iráku.

Prezident Miloš Zeman plánuje udělit na podzim medaili policistovi, který s nasazením života pomohl obětem požáru ve Vejprtech na Chomutovsku. “S panem premiérem budu na toto téma mluvit zítra, ale samozřejmě jsem se informoval sám. Kromě toho, že bych chtěl vyjádřit soustrast všem pozůstalým, bude mi ctí policistovi, který vytáhl 10 lidí z ohně s nasazením života, udělit 28. října medaili za hrdinství,” uvedl v Press klubu.

Snad se pro ODS najde postranní vchod

Petr Fiala byl opět zvolen předsedou ODS. “My ten zápas o naši republiku vyhrajeme,” slíbil. Co na tento výrok říká prezident? “Když jsem četl citát Petra Fialy, tak jsem si vzpomněl na svůj citát: „Vstoupíme do Strakovy akademie hlavním vchodem“. Nikdo mi nevěřil, ale podařilo se to. Blahopřeji Fialovi ke zvolení předsedou. Zatím to nevypadá tak, že by do Strakovy akademie mohli vystoupit hlavním vchodem. Uvidíme, zda se najde nějaký postranní vchod.”

“S Petrem Fialou se znám dlouhá léta, musím přiznat, že si tykáme, doufám, že ho to nebude diskreditovat. V každém případě jsem ochoten spolupracovat s jakýmkoliv vítězem voleb,” dodal Zeman.

Pozastavení čínské spolupráce s Prahou

Čínské finanční centrum Šanghaj oznámilo pozastavení spolupráce s Prahou kvůli jejímu podpisu smlouvy s tchajwanskou metropolí Tchaj-pejí. Dalo se to čekat? Krok Šanghaje se dal čekat. Je dobré, aby posluchači věděli, že aktivity pana primátora Hřiba vedou mimo jiné k omezování leteckého spojení. I když počet čínských turistů je 630 tisíc, z řady důvodů to turistický růst zabrzdí. Pan primátor Hřib veřejně řekl, že čínští turisté Praze nic nepřinášejí, budiž mu to prominuto, protože nezná základní ekonomická data. Přínos čínských turistů je několikanásobně vyšší než turistů ruských. Když tu utrácejí, tak se to projeví i na kondici pražských podniků, kde utrácejí. Mimo jiné i na placení daní, které částečně jdou do pražského rozpočtu,” okomentoval situaci prezident.

Zemětřesení ruské politické scény

Ve středu rezignoval dosavadní premiér Dmitrij Medveděv v souvislosti se změnami ústavy, které stejný den ve svém poselství o stavu země představil prezident Vladimir Putin. Jak zareagoval na politické zemětřesení v Rusku prezident? “S premiérem Medveděvem jsem vycházel poměrně dobře, až na jeden incident, kdy před několika lety jeden ruský novinář uveřejnil článek, že nás sovětská armáda v roce 1968 osvobodila od kontrarevoluce. Sdělil jsem svůj ostrý protest panu Medveděvovi a musím uznat, že redaktor byl vyhozen a redakce se omluvila. Nového premiéra neznám.”

Jaká je budoucnost ruské politické scény? i o tom diskutoval s prezidentem moderátor Luboš Procházka. Prezident Putin je silná politická osobnost, to nepopírá téměř nikdo. Má, pokud zůstane, v zásadě tři varianty. První, opět si to prohodí, jeden prezident a jeden premiér. Druhá, která je trochu divoká, dlouho se uvažovalo o tom, že existuje nějaké soustátí Ruska a Běloruska a že by Putin mohl být prezidentem tohoto soustátí, ale zdá se, že Lukašenko tomu není příliš nakloněn. Nedávno se objevila třetí varianta, že by měla vzniknout státní rada a Putin by se mohl stát její předsedou.”

CELÝ ROZHOVOR S PREZIDENTEM SI POSLECHNĚTE ZDE.

Stane se Křeček novým ombudsmanem

Rada pro lidská práva ve čtvrtek podpořila poslankyni Helenu Válkovou. Podporuje prezident toto rozhodnutí? “Vycházím ze stanoviska premiéra, který řekl, že je s prací Válkové spokojen. Vzal jsem na vědomí, že většina členů rady pro lidská práva Helenu Válkovou podpořila.”

Má Stanislav Křeček šanci uspět? “Zájmy v Poslanecké sněmovně ne vždy závisí na kvalitách kandidáta. Křeček byl dlouhodobým předsedou Sdružení nájemníků. Zejména v devadesátých letech byli nájemníci slabší stranou sporu vůči majitelům domu. To je pro mě doporučení, vzletné věty mě nezajímají.

Jednání s vládou

Prezident Miloš Zeman bude také po roce hostit celou vládu na zámku v Lánech.

Konec prezidenta na TV Barrandov

Médii se šíří spekulace o tom, zda za koncem pořadu Týden s prezidentem stojí rozepře prezidenta a Jaromíra Soukupa. Bylo tomu tak?Hádka s Jaromírem Soukupem nebyla, nevím o tom, že by byla hádka mezi Soukupem a kterýmkoliv z mých spolupracovníků. Vyjádření Jiřího Ovčáčka potvrzuji, nyní bude jako dříve vystupovat s názory prezidenta na tiskových konferencích. Rozhovory nebyly náročné, ale témata se vícenásobně opakovala, takže už to nemělo šťávu a náboj, který to mělo dřív.”

Galerie