Caesar zřejmě netrpěl vážnou nemocí. Pověsti o své chorobě možná záměrně přiživoval

3. května 2025·Zábava·Šárka Blahoňovská

Julius Caesar. (Zdroj: Depositphotos)

O Juliu Caesarovi se často říká, že trpěl epilepsií. Tato představa ale nemusí být pravdivá – a podle mnoha odborníků ani není. I když se ve starověkých textech objevují zmínky o ztrátách vědomí nebo závratích, neznamená to, že šlo o epileptické záchvaty, jak ukazují nová bádání.

Někteří historici Caesarovo zdraví popisují jako velmi dobré, a tak není jasné, odkud se domněnka o závažné nemoci vlastně vzala. Velký vliv na dnešní představu o nemocném Caesarovi měl určitě Shakespeare, který ho ve své tragédii vykreslil jako slabého a závislého na druhých. Jeho líčení ale vycházelo z dramatického záměru, nikoli z historických faktů. Přesto se díky této literární stylizaci dodnes učíme, že Caesar měl epilepsii – přestože důkazy chybí.

Moderní lékaři, kteří se jeho stavem zabývali, tvrdí, že Caesarovy příznaky se epilepsii příliš nepodobají. Neurolog J. R. Hughes upozornil, že většina forem epilepsie se objeví už v dětství nebo v mládí, zatímco Caesar měl první záchvaty až po padesátce.

Britští vědci zase přišli s teorií, že spíš šlo o takzvané „mini mrtvice“, tedy krátké výpadky mozkových funkcí způsobené nedokrvením – ty by mohly odpovídat tomu, co popisují starověcí autoři.

V tehdejší době navíc epilepsie neznamenala jen nemoc, ale také jakýsi dotek božství. Někteří historikové proto spekulují, že Caesar si pověsti o své nemoci mohl i sám přiživovat. Hodilo se mu to – budovalo to obraz výjimečné osobnosti s napojením na vyšší síly. Jeho aktivní životní styl a náročná vojenská by s vážnou neurologickou nemocí jen těžko šly dohromady.

Zábava - další články