Nominacím na divadelní ceny Thálie dominují mimopražské scény

Celkem čtyřiadvacet herců, tanečníků a operních pěvců z patnácti divadel a společností nominovala Herecká asociace na výroční ceny Thálie.

Loni se pražské soubory podílely na nominacích ve 14 případech, letos jsou zastoupeny osmkrát. Z toho ovšem jen dvě stálé pražské scény – pět nominací má totiž Národní divadlo a jednu Divadlo v Dlouhé. Další dvě nominace mají soukromé produkce v Praze – taneční soubor Lenka Vagnerová and Company Praha a Dark Style Agency.

Čtyřikrát se v nominacích objevuje Národní divadlo moravskoslezské v Ostravě a třikrát Národní divadlo Brno. 

Nominace na Ceny Thálie za rok 2015:

Činohra – ženský výkon:

Jindra Janoušková (role Marthy ve hře Edwarda Albeeho Kdo se bojí Virginie Woolfové?, Východočeské divadlo, Pardubice)

Veronika Korytářová (role Komika a Mefistofela ve hře Johanna Wolfganga Goetha Faust, Divadlo F. X. Šaldy, Liberec)

Zora Valchařová Poulová (role Violety Westonové ve hře Tracyho Lettse Srpen v zemi indiánů, Klicperovo divadlo, Hradec Králové)

Činohra – mužský výkon:

Radim Madeja (role Tima Tooneyho ve hře Alessandra Baricca Novecento (1900), Městské divadlo, Mladá Boleslav)

Jan Meduna (role Viktora ve hře Rogera Vitrace Viktor aneb Dítka u moci, Divadlo v Dlouhé, Praha)

Tomáš Šulaj (role Jury Barana ve hře Jiřího Křižana Je třeba zabít Sekala, Národní divadlo Brno)

Opera – ženský výkon:

Jordanka Derilovová (role Renaty v opeře Sergeje Prokofjeva Ohnivý anděl, Národní divadlo moravskoslezské, Ostrava)

Marie Fajtová (titulní role v opeře Vincenza Belliniho Norma, Národní divadlo, Praha)

Olga Jelínková (titulní role v opeře Igora Stravinského Slavík, Národní divadlo, Praha)

Opera – mužský výkon:

Gustáv Beláček (role barona Scarpii v opeře Giacoma Pucciniho Tosca, Slezské divadlo, Opava)

Jaroslav Březina (role Laci Klemeně v opeře Leoše Janáčka Její pastorkyňa, Národní divadlo Brno)

Ondřej Koplík (role hraběte Almavivy v opeře Gioacchina Rossiniho Lazebník sevillský, Moravské divadlo, Olomouc)

Opereta, muzikál a jiný hudebně dramatický žánr:

Karolina Gudasová (role Wendly Bergmanové v muzikálu Probuzení jara (Spring Awakening), Divadlo J. K. Tyla, Plzeň)

Hana Holišová (role Sophie v muzikálu Mamma Mia!, Kongresové centrum, Praha)

Martina Šnytová (role Fanny Briceové v muzikálu Funny Girl, Národní divadlo moravskoslezské, Ostrava)

Tomáš David (role Jánošík v muzikálu Malované na skle, Městské divadlo, Zlín)

Jan Kříž (role Michala v muzikálu Děti ráje, Bobycentrum, Brno)

Igor Orozovič (role Jiřího Traxlera v muzikálu V rytmu swingu buší srdce mé, Národní divadlo, Praha)

Balet a pantomima a jiný tanečně dramatický žánr:

Kristýna Němečková (sólový výkon v inscenaci Reflections on the Fate of Human Forms v rámci programu Ballettissimo, Národní divadlo, Praha)

Andrea Opavská (sólový výkon v inscenaci Gossip, Lenka Vagnerová and Company, Praha)

Amelia Wallerová (role Tuláka v inscenaci Chaplin, Národní divadlo moravskoslezské, Ostrava)

Viktor Konvalinka (sólový výkon v inscenaci Decadance, Národní divadlo, Praha)

Koki Nišioka (titulní role v inscenaci Chaplin, Národní divadlo moravskoslezské, Ostrava)

Martin Svobodník (role Rotbarta v inscenaci Black and White, Národní divadlo Brno)