I silvestrovské ohňostroje mají svá pravidla. Jak bezpečně koupit a používat pyrotechniku?

Příchod nového roku se nezadržitelně blíží a je neoddělitelně spjat s pyrotechnikou. Je třeba ale dbát velké opatrnosti. Přinášíme návod, jak pořídit třaskavou zábavu, aby se cítili v bezpečí a nic se vám nestalo.

Už od Mikuláše se vesnicemi, sídlišti a městy ozývají rachejtle, dělobuchy, petardy nebo světlice. Je však dobré vědět, jak bezpečně tyto hlučné předměty pořídit.

Pyrotechniku byste měli pořizovat výhradně v kamenných obchodech, kde bývají zaručeny správné skladovací podmínky. Pyrotechnika by měla být opatřena českým návodem k použití a měla by také nést značku Českého úřadu pro zkoušení zbraní a střeliva včetně třídy nebezpečnosti. Pokud tyto náležitosti výrobek nemá, nedoporučujeme ho kupovat.

Prodej pyrotechniky upravuje vyhláška Českého báňského úřadu, podle níž lze ve stánkovém prodeji nabízet jen lehkou pyrotechniku, zařazenou do první třídy nebezpečnosti. Výrobky druhé třídy je možné prodávat jen osobám starším 18 let. 

Doma je mají uložit na suchém místě mimo dosah dětí. Nevhodné je skladování v blízkosti krbů, otevřených ohňů a svíček.

Pyrotechnika dětem do rukou nepatří!

Při odpalování pyrotechnických výrobků se vyhněte uzavřeným prostorům a hořlavým materiálům. Neodpalujte je z ruky a v žádném případě je nedávejte do ruky dětem. Balkon se jako otevřený prostor nepočítá.

Vzhledem k tomu, že zábavní pyrotechnika je pomalu v každém obchodě, nedoporučujeme na ní šetřit. Za tuto kvalitu je opravdu dobré si připlatit.

Rozhodně je dobré si dát pozor na nevybuchlé petardy. Raději se od místa dopadu takovéto věci vzdalte.

Při nesprávném použití pyrotechniky, která způsobí požár, mohou hasiči udělit pokutu až 25.000 korun. Odpalovat světlice je nutné nejméně sto metrů od obydlí. Od petard sice hořet nezačne, ale při nevhodném odpálení mohou poškodit sluch.

Při odpalování se z občanské solidarity držte od domova seniorů, útulků, nemocnic, škol, radnic a kostelů. Zároveň si dejte pozor na blízko parkující vozy.

F1/ČTK